REGION
Naukowcy podglądają bociany czarne z Puszczy Kozienickiej
W dwóch gniazdach bociana czarnego w Puszczy Kozienickiej zainstalowano fotopułapki, które pozwolą na żywo monitorować zachowania i zwyczaje tych skrytych ptaków.
Badania bocianów czarnych na terenie Puszczy Kozienickiej jest wspólnym przedsięwzięciem Nadleśnictwa Kozienice oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i mają na celu poprawę ochrony tego zagrożonego gatunku.
W przypadku Nadleśnictwa Kozienice obserwacje będą dotyczyły dwóch stref ochrony bociana czarnego, gdzie przy gniazdach zostały zainstalowane fotopułapki, które regularnie będą przesyłały zdjęcia gniazd przez cały okres lęgowy.
Niestety w ciągu ostatnich dziesięcioleci stwierdzono stopniowy spadek populacji bociana czarnego na naszym terenie, co przekłada się na ilość stref ochronnych (z 8 stref, które istniały jeszcze 20 lat temu obecnie pozostało 5).
Wiadomym jest powszechnie, że główne przyczyny spadku populacji bocianów leżą poza granicami naszego kraju – ten wędrowny gatunek jest narażony na liczne niebezpieczeństwa w czasie swoich wędrówek. Niemniej mogą występować również inne przyczyny (np. drapieżnictwo) przyczyniające się do spadku liczebności populacji.
Pod gniazdem bociana czarnego w leśnictwie Adamów spotkaliśmy się z leśnikami: Waldemarem Wilkowskim i Sylwią Nowak, którzy opowiedzieli nam o tych tajemniczych ptakach: