REGION
Bociany czarne okiem fotopułapek
W jedenastu nadleśnictwach zainstalowano 20 fotopułapek, dzięki którym będzie można bocianie gniazda przez cały okres lęgowy.
Badania bocianów czarnych na terenie Puszczy Kozienickiej jest wspólnym przedsięwzięciem Nadleśnictwa Kozienice oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i mają na celu poprawę ochrony tego zagrożonego gatunku.
- Dzięki obserwacji gniazd za pomocą fotopułapek będzie można śledzić i dokumentować zachowania ptaków, poznać ich aktywność dobową, w tym zmianę partnerów przy wysiadywaniu jaj, okres i czas karmienia młodych, skład przynoszonego pokarmu. Monitoring pozwoli też zarejestrować zagrożenia, na jakie narażone są pisklęta, określić gatunek drapieżników i sposób ich ataku czy zachowanie piskląt w sytuacji zagrożenia - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.
Obecny projekt badawczy jest kontynuacją zakończonego w 2020 r. projektu „BocianiMy w Lasach”. Głównym jego celem było opracowanie i wdrożenie dobrych praktyk ochronnych i zarządzania populacją bociana czarnego na terenach leśnych. Był on realizowany na terenie całej Polski.
Fotopułapki zostały rozmieszczone w nadleśnictwach: Dobieszyn, Grójec, Kozienice i Zwoleń w regionie mazowieckiem oraz Chmielnik, Jędrzejów, Ostrowiec Świętokrzyski, Pińczów, Radoszyce, Staszów i Suchedniów w regionie świętokrzyskim.