Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

Kozienice

Przebudowa DK79 Aleksandrówka-Śmietanki – mieszkańcy zabrali głos

środa, 12 kwietnia 2023 17:20 / Autor: Kamil Zapora
Przebudowa DK79 Aleksandrówka-Śmietanki – mieszkańcy zabrali głos
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wysłuchali dziś uwag mieszkańców gminy Kozienice do proponowanej koncepcji przebudowy drogi krajowej 79 na odcinku od Aleksandrówki do granicy gminy na wysokości wsi Śmietanki. Pytań było wiele – jak odniósł się do nich inwestor?

Z uwagi na zmieniające się przepisy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zobowiązana jest do przebudowy Drogi Krajowej 79 od Aleksandrówki do Garbatki-Letniska. Na pewno przesunięte zostanie rondo w Aleksandrówce i zmieni się przebieg drogi. Mówi Leszek Sekulski – wicedyrektor GDDKiA w Warszawie:

Znajdujemy się na pierwszym etapie długiego procesu, ponieważ budowa drogi ruszy najwcześniej w 2026 roku. Jednak w tym momencie inwestor jakim jest GDDKiA w Warszawie zbiera opinie i uwagi mieszkańców, które będzie można uwzględnić w projekcie. W tym celu zorganizowano dziś spotkanie w Kociołkach. Pytań było wiele.

Sprzeciw mieszkańców budzi przede wszystkim brak możliwość przejazdu z ich posesji na drugą stronę drogi w dowolnym miejscu. Na całej długości ma bowiem powstać droga dojazdowa, z której dopiero będziemy mogli wjechać na krajówkę. Jak zapewnili dziś przedstawiciele GDDKiA – przypadek każdej posesji będzie rozpatrywany indywidualnie, jeśli mieszkaniec wyrazi taką wolę.

Nie spodobał się też pomysł braku połączenia ulicy Familijnej z rondem w Aleksandrówce, lecz zgodnie z obowiązującymi przepisami – nie można łączyć bezpośrednio dróg gminnych z krajowymi.

Jak usłyszeliśmy sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach w Kociołkach pojawi się jeśli pomiar natężenia ruchu wykaże taką potrzebę. Obecnie wynosi on 5 tysięcy samochodów na dobę.

Z kolei o ewentualnych wykupach gruntów pod inwestycję będziemy mogli mówić najwcześniej w roku 2026, tak samo o odszkodowaniach za ewentualne wyburzenia.

Jest natomiast szansa na ciąg pieszo-rowerowy na całym odcinku.

W dzisiejszym spotkaniu brali udział przedstawiciele gminy Kozienice z burmistrzem Piotrem Kozłowskim na czele. Jak przyznał – doświadczenie z przebudowy ulicy Radomskiej i Głowaczowskiej w Kozienicach pokazuje, że warto na takie spotkania przychodzić i rozmawiać:

Jak dyskusję oceniają sami mieszkańcy?

Głosy podniesione dziś na spotkaniu muszą teraz zostać przelane na papier i złożone do urzędu miejskiego w Kozienicach. Ten przekaże je do GDDKiA, która ustosunkuje się do nich być może jeszcze przed wakacjami.