Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

REGION

Trzy nowe rzeźby wyjdą z Puszczy Kozienickiej

piątek, 29 września 2023 19:27 / Autor: Kamil Zapora
Trzy nowe rzeźby wyjdą z Puszczy Kozienickiej
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Święci Mikołaj i Augustyn oraz powstaniec styczniowy – trzy postacie zostały uwiecznione z dębowym drewnie z Puszczy Kozienickiej. W ten sposób leśnicy promują ideę, że tylko drewno może ocalić świat przed utonięciem w plastiku.

W ostatnim tygodniu września na polanie leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa Kozienice odbyły się 2. Warsztaty Rzeźbiarskie pt. „Drewno – materiał doskonały”. Jak sama nazwa wskazuje – jest to jedna z form promocji drewna jako materiału o bardzo szerokim zastosowaniu. Jak podkreśla Artur Mazur z Nadleśnictwa Kozienice, w tym momencie można wykorzystać je na 30 tysięcy sposobów. Drewno w przeciwieństwie do plastiku jest neutralne dla środowiska naturalnego. Dodatkowo drewno jest swoistym magazynem węgla. Rośliny wykorzystują dwutlenek węgla do budowania swojej masy, zmniejszając tym samym jego stężenie w atmosferze. Jest to szczególnie ważne w dobie globalnego ocieplenia spowodowanego rosnącą ilością gazów cieplarnianych, przede wszystkim CO2:

Słysząc o przemysłowym wykorzystaniu drewna od razu zapala nam się czerwona lampka – czy nie ucierpią na tym zasoby leśne?! Artur Mazur podkreśla, że w przypadku Nadleśnictwa Kozienice bilans pozostaje dodatni:

Drewno jako materiał doskonały będą promować trzy postacie, które w drewnie właśnie powstały: święci Mikołaj i Augustyn oraz powstaniec styczniowy. Trafią one odpowiednio do: parafii św. Mikołaja biskupa i św. Małgorzaty męczenniczki w Jedlni, szkoły w Augustowie, a powstaniec pozostanie w Puszczy przypominając o bojach toczonych wśród drzew z rosyjskim zaborcą. Autorami rzeźb są: Edmund Szpanowski, Stanisław Panfil i Mieczysław Wojtkowski zaproszeni przez Nadleśnictwo Kozienice do wzięcia udziału w tygodniowych warsztatach rzeźbiarskich. O postaciach świętych uwiecznionych w dębowym drewnie opowiedzieli sami rzeźbiarze:

Artyści tworzyli przez cały tydzień na polanie leśnej przy ul. Partyzantów w Pionkach. W tym czasie odwiedzali ich uczniowie okolicznych szkół i podpatrywali rzeźbiarzy przy pracy. Były też specjalne prelekcje, podczas których uczniowie poznali różnorodne sposoby wykorzystania drewna, zapoznali się z technikami rzeźbienia w drewnie i mogli porozmawiać z artystami o ich pracy.

Pierwsze warsztaty odbyły się w czerwcu ubiegłego roku. Powstały wtedy trzy rzeźby: króla Władysława Jagiełły, leśnika i św. Ambrożego – patrona pszczelarzy. Zostały one potem ustawione w miejscach ważnych historycznie Nadleśnictwa Kozienice.