Radomskie
Barabanienie w środku lata!
Wniosek: Iłżeckie barabanienie - dziedzictwo Powiatu Radomskiego otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa - Niematerialne. Wniosek złożył Powiatowy Instytut Kultury w Iłży, który teraz wyrusza do różnych miejscowości powiatu radomskiego, by promować iłzecką tradycję wpisaną na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Iłżeckie barabanienie to jedyny obrzęd w regionie wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. A ciekawe zwyczaje należy nie tylko chronić, ale jak najszerzej propagować!!! Temu właśnie będzie służyć realizacja wniosku “Iłżeckie barabanienie - dziedzictwo Powiatu Radomskiego z programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa Niematerialne - przekaż dalej. Żeby wyrazić radość z otrzymanego wsparcia, kilku z iłżeckich barabaniarzy sięgnęło po zabytkowy instrument z XVII wieku i zagrali przed iłżecka farą. To tu przechowywany jest baraban, przed kościołem kończy się też trwająca całą noc, z soboty na niedzielę wielkanocną wędrówka po Iłży i barabanienie. Było to pierwsze takie granie w lecie!!! - mówi Renata Metzger dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury w Iłży. Dziękujemy narabaniarzom, na czele z Panem Marianem Rachudałą, za to letnie spotkanie. Podziękowania także dla Łukasza Babuli, barabaniarza który służył nam, na bieżąco, pomocą przy tworzeniu wniosku.
Już we wrześniu i październiku zawitamy z barabaniarzami oraz bębniarzami ze Studium Instrumentów Etnicznych do: Jedlińska, Przytyka, Wolanowa i Skaryszewa. Pokażemy, że iłżeckie barabanienie to dziedzictwo Powiatu Radomskiego i wszyscy powinniśmy ten zwyczaj chronić, być z niego dumnym, bo to część historii regionu, Polski.
Renata Metzger dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury w Iłży:
Partnerami projektu są: Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlińsku, Centrum Kultury i Biblioteka w Przytyku, Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Wolanowie i Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszewie.