Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Arkadiusz, męczennik
Dziś jest: Niedziela, 12 stycznia 2025

REGION

Rośnie zagrożenie pożarowe w lasach

piątek, 12 czerwca 2015 11:19 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: www.lasy.gov.pl
Magdalena Gliszczyńska
Przed nami znów upalny weekend, trzeba zachować maksymalną ostrożność w lesie – apelują leśnicy. W lasach nie tylko w regionie radomskim, ale w całej Polsce, stopień zagrożenia pożarowego utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Aura sprzyja spacerom leśnymi duktami, rowerowym przejażdżkom wśród dębów, czy piknikom na leśnej polanie. Rośnie temperatura i rośnie ilość odwiedzający lasy, ale musimy pamiętać również, że rosnąca temperatura, oznacza także rosnące zagrożenie pożarowe w lasach. Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominają o zakazie używania w lesie otwartego ognia. Słoneczna pogoda sprawiła, że w wielu miejscach ściółka w lasach jest suchsza niż papier. Lasy w Polsce ze względu na dominację drzewostanów iglastych są wyjątkowo zagrożone przez ogień – co podkreśla dyrektor RDLP w Radomiu Tomasz Sot. Stąd też, jak zawsze na początku sezonu letniego i fali upałów przypominamy podstawowe zasady zachowania podczas wizyt w lesie.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Zagrożenie pożarowe rośnie, ale póki co nie jest najgorzej, nie ma potrzeby wprowadzania zakazu wchodzenia do lasu – zaznacza Tomasz Sot. - Miniony weekend był już bardzo ciepły, ale na początku tygodnia spadł deszcz i poprawił sytuację jeśli chodzi o wilgotność ścioły, zobaczymy co przyniosą najbliższe dni. Ma być znów upalnie, dlatego nasza postawa w lesie jest bardzo ważna – dodaje Tomasz Sot.Dodajmy, zakaz wchodzenia do lasu wprowadza się, wówczas gdy wilgotność ściółki spada poniżej 10%, teraz kształtuje się ona na poziomie około 20 %, ale jak zaznacza dyrektor Sot, to może bardzo szybko ulec zmianie. - Wilgotność ścioły zmienia się nie tylko w ciągu kilku dni, ale w ciągu doby. Z rana może być ona zupełnie inna niż na wieczór. Musimy mieć tę świadomość – podkreśla dyrektor RDLP w Radomiu. Leśnicy codziennie od 1 kwietnia do 31 października określają stopnie zagrożenia pożarowego na danym terenie na podstawie pomiaru wilgotności ściółki sosnowej w lesie, wilgotności powietrza oraz współczynnika opadowego. Od początku roku na terenie RDLP w Radomiu odnotowano ponad 80 pożarów, spłonęło prawie 20 hektarów ściółki leśnej. W całej Polsce od początku roku do końca maja lasy paliły się 3153 razy, najczęściej w kwietniu. W tym samym okresie rok wcześniej pożarów było około tysiąc mniej. Sytuacja lepiej wygląda w Lasach Państwowych. Choć LP zarządzają 77 proc. lasów w Polsce, na ich terenie od początku roku powstało 1123 pożary lasów, spłonęło nieco ponad 320 ha państwowych lasów. Do małej liczby pożarów, zwłaszcza dużych, przyczynia się sprawny system przeciwpożarowy, na którego utrzymanie i rozwój LP wydają rocznie 70-80 mln zł (setki wież obserwacyjnych, tysiące punktów czerpania wody, patrole lotnicze, własne samochody gaśnicze) oraz dobra współpraca leśników ze strażakami. Pożary są szybko wykrywane i tłumione, nim zdążą się rozprzestrzenić. Dlatego jak dotąd bardzo mała jest też przeciętna powierzchnia jednego pożaru w państwowych lasach (0,29 ha). W sezonie letnim i wakacyjnym leśnicy proszą  o ostrożność i przestrzeganie przepisów - dla własnego bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie powinniśmy używać otwartego ognia w lesie ani bliżej niż 100 m od ściany lasu. Ognisko lub grill możemy urządzić wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego i oznaczonych miejscach, po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym. Nie wjeżdżamy do lasu pojazdami silnikowymi - jest to zabronione, a od rozgrzanego podwozia może też pójść iskra. Nie wyrzucamy śmieci do lasu, również dlatego, że wśród nich jest zwykle wiele materiałów łatwopalnych. Stopień zagrożenia pożarowego w lasach obserwować można na codziennie aktualizowanej mapie, na www.lasy.gov.pl