Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Filip Nereusz, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 26 maja 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Turzyński: dobro rodziny i szkoły troską nas wszystkich

piątek, 30 sierpnia 2019 11:47 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dobro rodziny i szkoły powinno być troską nas wszystkich - powiedział bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli z racji rozpoczynającego się roku szkolnego 2019/2020. Sufragan radomski zwrócił również uwagę, że w dzisiejszych czasach należy podkreślać także funkcję wychowawczą szkoły.

- Istnieje młode pokolenie, które powinno być otaczane miłością i troską. Wszystkim ludziom dobrej woli powinno zależeć, aby to następne pokolenie weszło w życie w sposób możliwie jak najlepszy, by było właściwe i dobrze wychowane tak, aby podejmować odpowiedzialność za siebie, świat, bliskich, ojczyznę i Kościół - powiedział bp Turzyński, który był gościem Radia Plus Radom.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli dodał, że dobro rodziny i szkoły powinno być troską nas wszystkich. - I to jest właśnie misja nauczycieli i szkoły. Warto dodać, że każdy człowiek to wielki dar i bogactwo talentów. Zadaniem szkoły jest odkrywanie i pokazywanie tego bogactwa. Pozwolenie małemu człowiekowi uwierzyć w siebie i rozwinąć skrzydła, aby umiało wchodzić w relację z innymi - powiedział ksiądz biskup.

Bp Piotr Turzyński zwrócił uwagę, że w naszych czasach należy podkreślać także funkcję wychowawczą szkoły. - Tu nie chodzi o uformowanie chodzącej Wikipedii, ale uformowanie człowieka kreatywnego, zdolnego do odpowiedzialności i poświęcenia dla innych. Ta misja szkoły jest wypełniania przez wielu wspaniałych nauczycieli i pedagogów, którzy służą z wielkim oddaniem i sercem - mówił rozmówca rozgłośni.

W drugiej części rozmowy ksiądz biskup nawiązał do 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. - Przy tym złu wyrosło wielkie dobro i bohaterstwo. Myślę tu o wielu wspaniałych pedagogach, którzy nie zostawili swoich wychowanków. Na tajnych kompletach myśleli o przyszłości swoich uczniów. Wobec różnych niepokojów, która poddana jest dzisiejsza szkoła, trzeba przypominać, że nie wolno zostawiać młodych. Dzisiaj trzeba stawiać pytanie, jak wychowywać? To ważne, by czynić to według wartości. Szkoła powinna uczyć miłości do prawdy i obowiązku jej szukania. To mieści się także w całym kontekście dyskusji cywilizacyjnej, również ze środowiskami homoseksualnymi. Chodzi o tożsamość indywidualną i kulturową. Nie wolno jej zniszczyć i podeptać - podkreślił hierarcha.

Na koniec bp Turzyński zwrócił uwagę, że chrześcijański nauczyciel powinien dawać świadectwo wierze i przybliżać do Ewangelii. - To modelowanie następnego pokolenia. Dlatego życzę polskiej szkoły spokoju, nauczycielom radości a uczniom wspaniałych pedagogów, potrafiących zapalać do wspaniałego i dobrego życia - powiedział bp Piotr Turzyński.

Potworów dofinansowanie

ZAPRASZAMY DO NAS