Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Czwartek, 23 maja 2024

KULTURA

W najbliższą sobotę poznamy laureata Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

wtorek, 13 września 2022 20:44 / Autor: Ewelina Walczak
Ewelina Walczak

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza ustanowiona została przez samorząd Radomia w 2015 roku. Z biegiem lat stała się jedną z ważniejszych nagród literackich w Polsce.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza, przyznawana debiutującym prozaikom, wręczona zostanie po raz siódmy. Jak co roku, ogłoszeniu nazwiska laureatki lub laureata towarzyszy festiwal „Opętani Literaturą”. Tym razem hasłem festiwalu są „Granice” - te dosłowne i te metaforyczne. 17 września w sobotę o godzinie 17.00 w Zespole Szkół Muzyczych im. Oskara Kolberga w Radomiu odbędzie się Gala Nagrody Literackiej im. Gombrowicza: ogłoszenie werdyktu kapituły oraz koncert zespołu RAZ DWA TRZY.

W tegorocznej edycji zostało nadesłanych prawie 100 propozycji. Spośród nich jury wybrało pięć, które będą walczyły o Nagrodę Literacką.

- Nagroda skierowana do młodych twórców, debiutantów, dla utalentowanych młodych twórców którzy wchodzą na ten rynek. Jak wielki jest to sukces, najlepiej obrazuje liczba zgłoszonych do tej pory książek we wszystkich edycjach. (...) To ponad 600 pozycji - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia:

-Jesteśmy jedną z najważniejszych nagród literackich w Polsce i to bardzo cieszy. Cieszy to, że jako Samorząd Województwa Mazowieckiego możemy angażować się w taka inicjatywę - dodaje Dawid Ruszczyk, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu:

Główna nagroda to 40 tys. zł. Nagrodę finansową otrzymują również nominowani. Dodatkowym wyróżnieniem, które przyznawane jest od szóstej edycji jest rezydencja literacka – wskazany przez kapitułę autor spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie przez ostatnie lata życia mieszkał Witold Gombrowicz. Honorowy Patronat nad konkursem sprawuje Rita Gombrowicz.

Mecenasami Nagrody są Zakłady Automatyki KOMBUD S.A. oraz Jarosław Krzyżanowski. Partnerem Głównym jest Unidevelopment S.A. Nagrodę wspiera także Marszałek Województwa Mazowieckiego.