Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

KULTURA

Światło w przestrzeni cienia. Wystawa fotografii Tomasza Grzyba

środa, 07 lutego 2024 08:14 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Tomasz Grzyb
Elżbieta Warchoł

Wystawę fotografii Tomasza Grzyba pt: Światło w przestrzeni cienia można będzie od czwartku, 8 lutego 2024 roku oglądać w Kamienicy Deskurów. Wernisaż o godz. 18.

Tomasz Grzyb to doskonały obserwator i mistrz budowania nastroju! Uważnie rozgląda się a jednocześnie instynktownie podąża za swoimi zmysłami, zapraszając widza do świata wyobraźni - mówi Kinga Hendzel, fotografka. Umiejętnie poszukuje i wykorzystuje światło, które w jego fotografiach staje się dla odbiorcy laserowym wskaźnikiem celu. Podświetla nim najczęściej formy geometryczne, na których chce skupi naszą uwagę. Doskonale porusza się pomiędzy światłem a cieniem, budując nastrój i wydobywając piękno zatrzymywanego w kadrze geometrycznego fragmentu krajobrazu, który w finale staje się dziełem sztuki. Otula nasze zmysły na długo pozostając w pamięci. Poczucie nostalgii, które zaczyna w nas kiełkować jest twórczym elementem procesu, zapoczątkowanego przez autora w momencie naciśnięcia spustu migawki. Tomasz Grzyb to doświadczony i wrażliwy fotograf, który z pełną świadomością przy pomocy światła i cienia tworzy magiczną atmosferę, nadając fotografowanemu miejscu wielowymiarowe znaczenie. Autor świadomie zrezygnował z koloru w fotografii, budując nastrój czernią i bielą.
Ten zabieg pozwala skupi się na strukturze, geometrycznej formie, harmonii oraz grze światła i cienia. Podkreśla nostalgiczny wymiar tych niezwykłych fotografii, nadając im wyjątkowy charakter - napisała Kinga Hendzel, fotografka.

Tomasz Grzyb: Rocznik 1971. Od 2012 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Zdobywca wielu nagród i wyróżnień m.in.: IPA International Photography Awards (USA), MIFA Moscow International Foto Awards (Rosja), PX3 Prix de la Photographie Paris (Francja), Monochrome Photography Awards (Anglia), Black & White Spider Awards (USA), Internationa Color Awards (USA) oraz Turcji, Indiach, Egipcie, Omanie, Serbii, Macedonii, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Danii i w Polsce. Autor kilku wystaw indywidualnych pokazywanych w wielu miejscach w Polsce. Świadomie i podświadomie poszukuje w świecie ukrytego porządku, geometrii i harmonii, niezależnie czy to fotografia krajobrazowa, architektura czy reportaż. W swojej twórczości stara się nie pokazywa świata takiego jaki jest, ale taki - jakim chciałby go widzie.

Partnerzy wystawy: Fundacja Sztuk Wizualnych „Gloria Lucis”, Kolektyw Formaty, Centrum Organizacji Pozarządowych w Radomiu.