Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

KULTURA

Egzotyczne dary dla radomskiego muzeum

niedziela, 03 marca 2024 10:45 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Fb Muzeum im. Jacka Malczewskiego
Elżbieta Warchoł

300 wyjątkowych eksponatów otrzymał Dział Kultur Pozaeuropejskich Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. To dar Barbary Woroncow. 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu pozyskało bogatą kolekcję zbiorów etnograficznych. To prawie 300 obiektów pochodzących z Azji, Australii i Oceanii, Ameryki Południowej oraz krajów byłego Imperium Brytyjskiego. Będzie ich więcej! Obiekty przekazała Barbara Woroncow do Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Muzeum Etnograficzne w Warszawie przekazało część kolekcji do Muzeum im. Jacka Malczewskiego i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Do radomskiej kolekcji trafiły ciekawe eksponaty z różnych krajów Afryki jak: Kenia, Ghana, Nigeria, Sudan, Zimbabwe, Somali. Z Azji pochodzą między innymi kaftany z Turkmenistanu, nepalskie noże Ghurków, pojemniki plecione z Borneo. Z Ameryki Północnej pochodzą kanadyjskie rzeźby oraz ceramika i tkaniny z Ameryki Południowej. To bardzo duży i bogaty zbiór. Ilona Pulnar-Duszyk kierownik Działu Kultur Pozaeuropejskich w radomskim muzeum: 

Barbara Woroncow jest absolwentką Uniwersytetu w Cambridge, od 1975 roku pracowała jako muzealnik w Wielkiej Brytanii. W latach 1996 – 1998 pełniła funkcję Prezesa Brytyjskiego Stowarzyszenia Muzeów. W 2000 roku została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi na rzecz muzealnictwa.