Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

KULTURA

Fragmenty, momenty, wspomnienia. Wystawa kolaży Agaty Borowskiej

wtorek, 02 kwietnia 2024 16:22 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Wystaę kolazy Agaty Borowskiej będzie można od piątku, 5 kwietnia 2024 roku oglądać w Klubie Łaźnia przy ul. Żeromskiego 56 w Radomiu. Wernisaż o godz. 18. Podczas wernisażu wspólnie z uczestnikami będzie tworzony kolaż nawiązujący do Radomia.

Agata Borowska – urodzona w Radomiu, mieszka i tworzy w Warszawie. Absolwentka studiów podyplomowych łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku Tworzenie dzieł malarskich i rysunkowych (2022/2023). Malarstwa, rysunku oraz kolażu uczyła się również w warszawskim Centrum Artystycznym Sztukarnia, w latach 2021-2023. Studiuje historię sztuki nowoczesnej w Instytucie Sztuki Państwowej Akademii Nauk, w Warszawie. Aktualnie tworzy głównie w technice kolażu. Finalistka międzynarodowych konkursów: YICCA Prize 23/24 i Women United Art Prize 2023 w kategorii kolaż & tkanina.

"Kolaże Agaty Borowskiej to pełne życia - wspomnienia. To coś na miarę kalejdoskopu ludzkich doświadczeń. Wysmakowane w formie i przemyślane w kompozycji zachwycają różnorodnością. Niby rozsypane, a jednak skrupulatnie ułożone. Wyczuwam w nich niezwykłą dwoistość natury. Jak sama mówi: wiele w nich z lat dzieciństwa: tego co przeżyte i tego co zapatrzone. Nie spotkałam dotychczas artystki, która tak swobodnie posługiwałaby się tą techniką.
Agata Borowska prowokuje nas do refleksji. Eksperymentując z formą równocześnie „pisze” różne scenariusze. Opowiada swoje historie. Poszerza granice i adoptuje technikę kolażu do współczesnych kontekstów artystycznych. Tworzy złożone narracje, ale co niezwykle cieszy i zaskakuje nie są to jedynie społeczne komentarze." - dr Aleksandra Ignasiak malarka, performerka,prowadzi Pracownię Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej, na Wydziale Sztuk Pięknych w ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Wystawa będzie czynna do 30 kwietnia 2024 roku.