Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Czwartek, 23 maja 2024

KULTURA

Wystawa o polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie lotnictwa

wtorek, 16 kwietnia 2024 16:40 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Wystawę medaliersko-falerystyczną pt: Współpraca Polsko-Amerykańska w Dziedzinie Lotnictwa od 1917 roku (ze zbiorów Mirosława Borowskiego) będzie można od 19 kwietnia 2024 roku oglądać w Galerii Klubu Łaźnia przy ul. Traugutta 31/33 w Radomiu. Wernisaż o godz. 18. 

Wystawa pt: Współpraca Polsko-Amerykańska w Dziedzinie Lotnictwa od 1917 roku (ze zbiorów Mirosława Borowskiego) przeniesie nas w fascynującą podróż przez historię lotnictwa oraz historię współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Wystawa przybliży nam nie tylko historię walk o niepodległość Polski oraz udział amerykańskich pilotów w bitwach podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, ale również opowie o wspólnych wysiłkach na niwie sportowej w okresie międzywojennym. Nie zabraknie także prezentacji losów polskich i amerykańskich pilotów podczas II wojny światowej, włączając w to nieocenioną pomoc dla walczącej Warszawy.

Po przyjęciu Polski do NATO, współpraca lotnicza między naszymi krajami rozkwitła, co zostanie obrazowo przedstawione na kolejnych planszach ekspozycji. Ponadto, będziemy mogli zobaczyć liczne eksponaty, takie jak amerykańskie odznaczenia wojskowe z różnych okresów, współczesne oznaki i odznaki noszone przez żołnierzy amerykańskich, czy symbole związane z integracją Polski z NATO. Nie lada atrakcją będzie również fabularyzowany dokument, przedstawiający historię awaryjnego lądowania amerykańskiego bombowca "Lady from Hell" w Radomiu. Losy amerykańskich pilotów splatają się z lokalną historią, dodając jeszcze większego uroku tej niezwykłej ekspozycji.

Mirosław Borowski, urodzony w 1946 roku, emerytowany żołnierz zawodowy ( wlatach 1962 -1989 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana ). Zaangażowany społecznik, pasjonat historii, kolekcjoner, przewodnik. społeczny opiekun zabytków, strażnik przyrody, propagator historii i tradycji narodowej. Wysoce zasłużony dla kultury i nauki. Współorganizator i propagator idei Polskiego Czerwonego Krzyża oraz ruchu honorowych dawców krwi. 

Czas trwania wystawy: 19 kwietnia - 10 maja 2024 roku.