Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

PORT LOTNICZY WARSZAWA RADOM

Wystartował przetarg na budowę terminalu w Radomiu

poniedziałek, 30 września 2019 11:52 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” głosiło dziś przetarg na budowę terminala Portu Lotniczego Warszawa Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku.

Przedmiotem zamówienia będzie wybudowanie obiektu o powierzchni 30 tys. m.kw., w którym będzie 30 stanowisk check-in, dziewięć - kontroli bezpieczeństwa, zaś po osiem – kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Ponadto w terminalu będzie 10 bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. W budynku będzie także duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi. 

O programie funkcjonalno-użytkowym nowego terminala mówił Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze":

Minister Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera mówił o kolejnym kamieniu milowym w historii lotniska w Radomiu:

Poseł Parlamentu Europejskiego Adam Bielan przypomniał, że do dziś PPL podpisało 5 umów z wykonawcami prac na lotnisku w Radomiu na łączną kwotę ponad 154 mln złotych:

Poseł Andrzej Kosztowniak, były prezydent Radomia przypomniał, że historia lotniska rozpoczęła się za jego kadencji:

Radomianie zwracają uwagę, że budowa lotniska przyczyni się do rozwoju gospodarczego miasta i regionu:

Na składanie ofert w przetargu przewidziano 21 dni, a Porty Lotnicze chcą wybrać wykonawcę terminala około połowy grudnia br., zaś umowa zostałaby podpisana na początku stycznia przyszłego roku - po zakończeniu ewentualnej procedury odwoławczej. Zgodnie z tym harmonogramem budowa terminala zakończy się w czwartym kwartale 2020 roku. Informacje o przetargu dostępne są na stronie https://portal.smartpzp.pl/ppl

Będzie to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Terminal ma być przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie go można rozbudować nawet do 9 mln pasażerów. Radom przejmie część ruchu lotniczego z Okęcia, chodzi o loty czarterowe i niskokosztowe, gdyż na Lotnisku Chopina trzeba zwolnić miejsce dla pasażerów tranzytowych, których liczba szybko rośnie. Bez tego nie będzie możliwe także uruchamianie nowych połączeń z i do Warszawy przez LOT.

Budowa cywilnego lotniska w Radomiu odbywa się w ekspresowym tempie i port będzie gotowy ledwie dwa lata od przejęcia przez PPL zarządzania tym terenem. Aktualnie na lotnisku prowadzone są prace związane z przebudową i wydłużeniem drogi startowej z 2000 m do 2500 m wraz z urządzeniami nawigacyjnymi i systemami bezpieczeństwa dla startujących i lądujących maszyn. Dzięki temu w Radomiu będą mogły być odprawiane samoloty najpopularniejszych typów: Boeing B737 i Airbus A320.

Przypominamy, że do dziś PPL podpisało 5 umów z wykonawcami prac na lotnisku w Radomiu na łączną kwotę 154 620 149,62. Przedmiotem umów są:

• Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno - Użytkowym towarzyszących obiektów kubaturowych dla Lotniska Radom-Sadków.

• Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym dróg kołowania oraz płyt postojowych.• Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno - Użytkowym w zakresie parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców.

• Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym budowy terminala dla lotniska Radom-Sadków.

• Opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja robót budowlanych dla inwestycji polegającej na przebudowie i wydłużeniu drogi startowej lotniska w Radomiu.

ZAPRASZAMY DO NAS