Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Odrowąż, Mroczków
Dziś jest: Piątek, 18 czerwca 2021

PORT LOTNICZY WARSZAWA RADOM

Minister Horała: lotnisko w Radomiu negatywnie odczuje skutki pandemii

piątek, 07 maj 2021 09:56 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała przewiduje trudny start dla portu lotniczego w Radomiu. Jego zdaniem, wpływ pandemii na latanie będzie jeszcze duży i być może lotnisko na Sadkowie będzie mieć kilka trudnych pierwszych lat po jego otwarciu.

Taką opinią podzielił się wiceminister infrastruktury Marcin Horała podczas posiedzenia sejmowej komisji, która była poświęcona budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Lotnisko w Radomiu negatywnie odczuje COVID-19, w przeciwieństwie do Centralnego Portu Komunikacyjnego, bo jest projektem bardziej zaawansowanym, więc będzie otwierał się w czasie, kiedy jeszcze wpływ pandemii na rynek lotniczy będzie duży. Gdybym miał wehikuł czasu i wiedzę, że wybuchnie pandemia, to może należałoby inaczej sparametryzować decyzję o budowie lotniska w Radomiu, a konkretnie na przykład opóźnić, żeby się otwierało, kiedy będzie już po pandemii i ten ruch lotniczy będzie już znacznie większy. Stało się, nie można mieć do nikogo pretensji, bo jest rzeczą oczywistą, że nikt tego nie był w stanie przewidzieć - mówił minister Horała:

Wiceminister Horała mimo skutków pandemii widzi szanse rozwoju dla Radomia:

- Docelowo jednak w mojej wizji lotnisko na Sadkowie będzie głównym lotniskiem komplementarnym, uzupełniającym dla CPK. Pewnie dla tego rodzaju rynku, który nie najlepiej współgra z lotniskiem hubowym, czyli ultra low costy czy specyficzna część czarterów - powiedział minister Horała:

Poseł Andrzej Kosztowniak z PiS również uważa, że radomskie lotnisko odczuje negatywne skutki pandemii:

Biorący udział w posiedzeniu komisji poseł Mirosław Maliszewski z PSL pytał, czy w przypadku CPK jest sens budowy lotniska w Radomiu:

Lotnisko w Radomiu ma być gotowe w trzecim kwartale 2022 roku. To z niego mają korzystać przede wszystkim tanie linie lotnicze i czartery, zwalniając miejsce na warszawskim Lotnisku Chopina dla samolotów LOT-u i zagranicznych przewoźników sieciowych.

ZAPRASZAMY DO NAS