Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

RADOM

Statystyki lepsze, ale...

wtorek, 01 grudnia 2015 09:16 / Autor: Weronika Chochoł
fot. kwp.radom.pl
Weronika Chochoł
Skończył się Tydzień Bezpieczeństwa Pieszych. Podczas działań policjanci ujawnili wiele przypadków łamania przepisów zarówno przez kierowców, jak i przez pieszych, jednak policyjne statystyki są coraz lepsze.
Tydzień Bezpieczeństwa Pieszych trwał od 23 do 27 listopada. Działania miały na celu objęcie nadzorem szczególnie przejść dla pieszych, by zapewnić przechodniom bezpieczeństwo w ich rejonie. O bezpieczeństwo pieszych dbali policjanci ruchu drogowego jednostek podległych Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu. W akcji udział wzięło 2206 funkcjonariuszy, z czego 1214 to policjanci "drogówki".

Podczas działań policjanci ujawnili przypadki łamania przepisów przez pieszych. 667 osób przechodziło przez jezdnię w niewłaściwym miejscu, lub niestosowało się do sygnalizacji świetlnej. W blisko 150 przypadkach piesi nie mieli przy sobie żadnego elementu odblaskowego, a ponad 70 osób poruszało się niewłaściwą stroną drogi.

Nie oznacza to, że kierowcy pozostali bez winy. Najczęstszymi błędami w relacji kierowca – pieszy były: wyprzedzanie na lub bezpośrednio przed przejściem dla pieszych - 58 przypadków, 10 przypadków omijania samochodu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Dla kierowców kłopotliwa jest także zielona strzałka, dopuszczająca warunkowe skręcenie we wskazanym kierunku. Aż 63 kierowców – mimo obowiązku – nie zatrzymało się przed warunkową strzałką.

Podczas Tygodnia piesi dostawali odblaski, a niektórzy kierowcy mogli stracić prawo jazdy – stało się tak w przypadku 8 osób.

Mimo to, policyjne statystyki mogą napawać optymizmem. Okres styczeń – październik tego roku okazał się być bezpieczniejszy od zeszłorocznego

W ciągu dziesięciu miesięcy w tym roku w 400 wypadkach zginęły 63 osoby, a 365 zostało rannych. Doszło także do 275 kolizji. Dla porównania, w ubiegłym roku od stycznia do października w 416 wypadkach śmierć poniosło 76 osób, a rannych zostało 366 podróżujących. Wyższa była także liczba kolizji – doszło wtedy do 322 tego typu zdarzeń drogowych.

Statystyki poprawiają się, jednak jak pokazał Tydzień Bezpieczeństwa Pieszych, nadal trzeba zwiększać świadomość uczestników ruchu drogowego i przypominać o ich obowiązach i zasadach panujących na drogach.O szczególną ostrożność zarówno do pieszych jak i kierowców apeluje podinsp. Stanisław Popiel z Komendy Wojewódzkiej Policji:

Jednak poruszanie się po drogach ułatwić może – za równo pieszym, jak i kierowcom – wyrozumiałość i szacunek do innych uczestników ruchu:

Działania prowadzone są cyklicznie – raz w miesiącu przez jeden tydzień. Jak zapewnia podinsp. Stanisław Popiel, kolejnej akcji dotyczącej bezpieczeństwa pieszych możemy spodziewać się w grudniu.