Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

RADOM

Nie wszyscy chcą pomocy

poniedziałek, 04 stycznia 2016 12:54 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
Caritas Diecezji Radomskiej wspólnie ze Strażą Miejską w Radomiu dowozi gorące posiłki do miejsc, w których przebywają bezdomni. Niestety, wielu z nich, mimo siarczystych mrozów, nie chce przyjść do noclegowni Caritas.

Anna Lis, sekretarz radomskiej Caritas informuje, osoby bezdomne - poza posiłkiem - otrzymują także materace oraz koce. - Nasze jadłodajnie pracują pełną parą. Nie mieliśmy przerwy świątecznej, pracujemy od chwili pierwszych wystąpienia mrozów - mówi Anna Lis.

Straż Miejska podczas ostatnich dni otrzymała ponad 60 zgłoszeń dotyczących bezdomnych, z których ponad połowa dotyczyła osób nietrzeźwych. - Dramatyczne chwile przeżywał wycieńczony bezdomny, którego odnaleźliśmy w jednym z pustostanów. Spadł z pierwszego piętra i połamał obie nogi - informuje Piotr Stępień, rzecznik SM w Radomiu. Bezdomny został odwieziony do szpitala.

Małgorzata Wólczyńska z Domu dla Bezdomnych Caritas Diecezji Radomskiej mówi, ze sytuacja jest opanowana. - Mamy jeszcze dwa wolne miejsca w noclegowni dla bezdomnych mężczyzn. Jeśli zajdzie taka potrzeba będziemy przyjmować interwencyjnie, czyli nocleg na łóżkach polowych. Nikt nie pozostanie bez wsparcia - informuje Małgorzata Wólczyńska.

Ks. Robert Kowalski, dyrektor diecezjalnej Caritas mówi, że zima to okres, w którym wraz z innymi instytucjami organizacja chce dotrzeć do najbardziej potrzebujących. - Wielu bezdomnych z własnego wyboru nie chce wrócić do społeczności, ale staramy się im pomagać. Zapraszamy ich do prowadzonej przez nas noclegowni, streetworkerki codziennie przemierzają ulice, by odszukać bezdomnych i nawiązać z nimi kontakt - mówi ks. Robert Kowalski.

W Radomiu są dwie placówki, które przyjmują bezdomnych - prowadzony przez MOPS Dom dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Słowackiego 188 oraz Dom dla Bezdomnych Kobiet i Noclegownia dla Kobiet i Mężczyzn Caritas Diecezji Radomskiej przy ul. Zagłoby 3.

Zapraszamy do nas: