Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik
Dziś jest: Środa, 08 maja 2024

RADOM

Mistrzowie już latają!

piątek, 05 sierpnia 2016 20:55 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Mistrzostwa Świata w Akrobatyce Samolotowej oficjalnie rozpoczęte! Przez tydzień nad naszymi głowami będziemy obserwować najlepszych pilotów.

W Radomiu zaprezentują się piloci z 18 państw świata. Wśród faworytów wymienia się Francuzów, Rosjan, ale także Polaków. – Trudno powiedzieć, kto będzie faworytem. Poczekajmy na pierwsze wiązanki. Na pewno Polacy mają tutaj spore szanse. Mamy Marka Choima i Roberta Kowalika, którzy są bardzo dobrze przygotowani.Trzymam za naszych kciuki i mam nadzieję, że będąc tutaj na zakończeniu będę mógł wręczyć im medale – mówi Marcin Kwiatosz z Aeroklubu Polskiego.

Radom już nie po raz pierwszy jest gospodarzem takiej imprezy. Marcin Kwiatosz podkreśla, że na przyznanie organizacji złożyło się kilka czynników. – Najważniejsze powody, to przede wszystkim bardzo prężnie działający Aeroklub Radomski, a także doskonała współpraca z miastem i wojskiem. Są tu dwa lotniska w okolicy, jedno na Sadkowie, a drugie w Piastowie. Do tego Radom ma świetnych pilotów – dodaje Członek Zarządu Aeroklubu Polskiego.

Piloci Piotr Szczepański i Marek Choim potwierdzają, że w Radomiu panują bardzo dobre warunki do lotów. Konkurencji będzie kilka, a wszystko zaczyna się od wiązanki. Polscy piloci wierzą, że uda się powalczyć o czołowe lokaty.

Mihail Biezdeneżnych z Rosji wśród faworytów wymienia kilka reprezentacji. – Francja ma bardzo dobrą ekipę, ale na pewno powalczy też Rosja, Polska, Ukraina i Stany Zjednoczone. Myślę, że między tymi reprezentacjami rozegra się walka o zwycięstwo – prognozuje. Zapytany o najlepszego rosyjskiego pilota odpowiada z uśmiechem. – Wszyscy rosyjscy piloci są najlepsi.

Na radomskim lotnisku pojawi się najwięcej maszyn typu Extra 300 i Extra 330. Opanowanie tego typu samolotu jest bardzo trudne. – Porównałbym to do prowadzenia bolidu formuły 1 zaraz po przesiadce ze zwykłego samochodu. Większość pilotów miałaby problemy, żeby podnieść taką maszynę. Największym wyzwaniem są ogromne przeciążenia. To różnica od +10 do -10 G. – mówi Kenny Chang z Hongkongu.

Mistrzostwa Świata w Akrobatyce Samolotowej w Klasie Advanced potrwają do 12 sierpnia. Uroczyste wręczenie medali odbędzie się dzień później.