Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Dobieszyn
Dziś jest: Wtorek, 21 września 2021

RADOM

M. Jurek o kryzysie państwa polskiego

wtorek, 20 grudnia 2016 15:05 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Mamy do czynienia z kryzysem państwa polskiego - uważa Marek Jurek, były marszałek Sejmu, poseł Parlamentu Europejskiego. Prezes Prawicy Rzeczypospolitej odniósł się w ten sposób do ostatnich wydarzeń w polskim parlamencie. Jego zdaniem odpowiedzialność za obecną sytuację spoczywa na dążących do konfrontacji stronach sporu, zarówno na liberalnej opozycji, jak i na partii rządzącej.

- Tu chodzi o brutalną walkę polityczną. Interes państwa ginie. Za granicą ludzie nie zastanawiają się nad tym, jak do tego doszło. Pozostanie tylko obrazu kraju wschodnioeuropejskiego, w którym nie ma demokracji. To buduje fatalny obraz Polski - powiedział poseł Parlamentu Europejskiego.

Marek Jurek uważa również, że konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego był zupełnie niepotrzebny. - Platforma Obywatelska bardzo umiejętnie łamiąc prawo w czerwcu ubiegłego roku sprowokowała PiS do tego, by wejść w te konwencje i rozpocząć siłowy konflikt o Trybunał. Ofiarą padła instytucja, która miała ogromną możliwość stabilizowania dobrych zmian w Polsce - podkreślił były marszałek Sejmu. 

Marek Jurek był również pytany o ostatnią debatę w Parlamencie Europejskim o stanie praworządności w Polsce. Jego zdaniem był to kolejny etap w procesie ingerencji instytucji unijnych w wewnętrzne sprawy Polski. Wyraził również opinię, że Parlament Europejski kontynuuje działania podjęte na początku 2016 roku przez Komisję Europejską zmierzające do destrukcji ładu społeczno-moralnego w naszym kraju. Z posłem Markiem Jurkiem rozmawiał Radosław Mizera: