Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

RADOM

Radni PO przeciwni likwidacji łóżek

piątek, 21 kwietnia 2017 12:45 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Radni radomskiej Platformy Obywatelskiej nie zgadzają się na likwidację łóżek w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na radomskim Józefowie. Radni wystosowali specjalne oświadczenie.

Zdaniem radnych łóżka, które mają zostać usunięte mogłyby wesprzeć tworzenie nowych oddziałów - zgodnych z potrzebami pacjentów. Takim oddziałem mógłby być np. oddział geriatryczny. - zauważa radny Wiesław Wędzonka:

  

Zdaniem radnych likwidacja łóżek być może zmniejszy tymczasowo problem finansowy lecznicy, jednak stracą na tym pacjenci z całego południowego Mazowsza. W wydanym oświadczeniu radni apelują do marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika - właściciela Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu o to, by plany likwidacji łóżek uległy zmianie. Radni zaznaczają, że w najbliższych latach konieczna będzie zmiana struktury leczenia chorych w lecznicach Radomia i regionu radomskiego. Zdaniem radnych bardziej od oddziałów ostrych potrzebne będą oddziały opieki długoterminowej:

   

Radnych klubu Platformy Obywatelskiej zastanawia brak obłożenia wojewódzkiego szpitala. - Co takiego się dzieje, że pacjenci nie wybierają tamtego szpitala, ale Radomski Szpital Specjalistyczny, czy lecznice w Kielcach, Krakowie czy Warszawie? - pytał podczas konferencji prasowej radny Wiesław Wędzonka sugerując jednocześnie (odpowiadając na pytanie zadane przez dziennikarza), że może poziom świadczonych w szpitalu usług jest zbyt niski. Z tym zdaniem nie zgadza się radny Andrzej Łuczycki:

   

 Likwidację łóżek w szpitalu wojewódzkim boleśnie może odczuć szpital radomski. Jak podkreśla radny Wędzonka - władze będą musiały poradzić sobie z tym problemem, w zależności od obłożenia pacjentów:

   

W piątek, 21 kwietnia radnin spotkają się podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej.O sytuacji w lecznicy na Józefowie będzie mówił jej prezes Tomasz Skura. Prezes przedstawi temat: "Jak zmieni się zabezpieczenie mieszkańców Radomia w obszarze świadczeń zdrowotnych w świetle zapowiadanej likwidacji 250 łóżek w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym". W programie jest także wystąpienie prezydenta miasta Radosława Witkowskiego oraz dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Marka Pacyny. Prezydent przedstawi skutki, jakie likwidacja łóżek niesie dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Sesja rozpocznie się o godz. 15:30.

Całość oświadczenia radnych radomskiej PO:

 Radni Platformy Obywatelskiej w Radomiu z głębokim zaniepokojeniem przyjęli informację o projekcie zmniejszenia ilości łóżek w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Uważamy, że zapewnienie opieki zdrowotnej to jedno z najważniejszych zadań władzy publicznej. Radomski Szpital Specjalistyczny przy ul. Tochtermana, Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej przy ul. Krychnowickiej i Mazowiecki Szpital Specjalistyczny przy ul. Aleksandrowicza uzupełniają się wzajemnie zapewniając mieszkańcom Radomia optymalny dostęp do szerokiej oferty usług medycznych. Naruszenie tego status quo wydaje się niecelowe oraz niewłaściwe. W oparciu o mapę potrzeb zdrowotnych dla województwa mazowieckiego należy przewidywać, że w perspektywie najbliższych lat konieczna będzie zmiana struktury leczenia chorych w szpitalach całego regionu. Mniej będzie pacjentów oddziałów ostrych, natomiast więcej na oddziałach dla osób przewlekle chorych zakładu opieki długoterminowej. Konieczne będą zatem racjonalizacja łóżek i dostosowanie ich do zmieniających się potrzeb demograficznych. Przybywa osób starszych i potrzeb zdrowotnych, więcej osób boryka się z nowotworami czy chorobami serca. Dlatego apelujemy do Marszałka Województwa Mazowieckiego - Pana Adama Struzika - właściciela Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu o niezmniejszanie liczby łóżek. Istniejące, mniej wykorzystywane oddziały należy przekształcić i dostosować do mapy potrzeb zdrowotnych Radomia i regionu radomskiego.