Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024

RADOM

Oświatowy konflikt Ośrodka i WTZ

poniedziałek, 29 maj 2017 10:02 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Rodzice, nauczyciele i wychowawcy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Kolejowej 22 w Radomiu są zaniepokojeni o przyszłość swojej placówki. Wzięli oni udział w posiedzeniu Sesji Rady Miejskiej, aby przysłuchać się dyskusji radnych na temat problemów lokalowych Warsztatów Terapii Zajęciowej, które mieszczą się w budynku Ośrodka. Warsztaty wystąpiły z prośbą o wynajęcie części pomieszczeń Ośrodka, by rozszerzyć swoją działalność. 

W czasie poniedziałkowego posiedzenia Rady Miejskiej głos zabrała przedstawicielka Warsztatów Terapii Zajęciowej Tatiana Kaplińska. – Brak warunków lokalowych oznacza regres dla osób niepełnosprawnych w ciągu paru miesięcy. Nasz wieloletni trud pójdzie na marne. Szkoda będzie tych 24 lat ciężkiej pracy wychowawców i rodziców. Apelujemy o znalezienie innego miejsca w Radomiu, aby zwiększyć liczbę uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej – mówiła Tatiana Kaplińska.

Renata Kaczor - nauczyciel Ośrodka, w imieniu dyrektor placówki Beaty Nawrot i Rady Pedagogicznej przedstawiła stanowisko Ośrodka. – To nie jest tak, że nie kochamy niepełnosprawnych. Pomagamy im na każdym kroku. Warsztaty Terapii Zajęciowej są bardzo potrzebne. Niepełnosprawni oczekują wsparcia i opieki przez całe życie. Trzeba z nimi pracować i stwarzać takie warunki, aby czuli pełnoprawnymi obywatelami całego społeczeństwa – mówiła Renata Kaczor.

Rada Pedagogiczna wyraziła stanowczy sprzeciw zajęciu kolejnych pomieszczeń placówki na potrzeby WTZ. – Prosimy o znalezienie innego lokalu dla WTZ. Jako pracownicy ośrodka musimy dbać o naszych uczniów – mówili przedstawiciele Rady Pedagogicznej.

Radni zostali zapoznani również ze stanowiskiem pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i związków zawodowych działających w placówce. – Nikt nie przypuszczał, że użyczenie kilku pomieszczeń tylko rozbudzi roszczenia WTZ do przejmowania kolejnych pomieszczeń oraz działań na szkodę naszych uczniów – czytamy w piśmie.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu Dariusz Wójcik mówił, że niepełnosprawnym trzeba pomóc. – Wiem, że dyrekcja Ośrodka w liście do prezydenta Radomia wyraziła zgodę na poszerzenie bazy dla WTZ. Co się stało, że w ciągu dwóch dni wycofano się ze stanowiska? – pytał radny Wójcik, który apelował jednocześnie o przeprowadzenie kontroli w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Zwrócił się również do prezydenta o wygaszenie mandatu dyrektor Ośrodka.

Radna Magdalena Lasota apelowała o jak najszybsze rozwiązanie tego konfliktu. - Nie mogą dwa takie ośrodki ze sobą rywalizować, powinny współpracować – mówiła radna Platformy Obywatelskiej. Jej koleżanka Katarzyna Pastuszka Chrobotowicz pytała o miejsce, gdzie

Radny Marek Szary zwracając się do prezydenta Radomia prosił o znalezienie miejsc lokalowych dla WTZ. – Ta dyskusja pokazuje, że brakuje miejsc dla osób niepełnosprawnych. Mamy szkołę muzyczną, czas najwyższy wybudować szkołę z potrzebami osób niepełnosprawnych – mówił radny Prawa i Sprawiedliwości.

Ostatecznie przegłosowano wniosek przewodniczącego rady Dariusza Wójcika, aby przeprowadzić w ośrodku kontrolę, która ma dotyczyć wykorzystania pomieszczeń. 13 było za, 10 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.