Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

RADOM

PiS chce raportu nt. zniszczeń wojennych w Radomiu

poniedziałek, 25 września 2017 13:56 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Radni Prawa i Sprawiedliwości wystąpili do prezydenta Radomia o przygotowanie raportu dotyczącego strat, jakie miasto poniosło w czasie drugiej wojny światowej. Radosław Witkowski odpowiedział, że to kwestia Instytutu Pamięci Narodowej i próba upolitycznienia samorządu.

Szef klubu radnych PiS Marek Szary powiedział, że temat reparacji to okazja do przypomnienia ofiar oraz strat materialnych, jakie poniosła Polska w czasie II wojny światowej. - Przez Polskę przetacza się dyskusja na temat reparacji wojennych. Chcemy wiedzieć, podobnie jak samorządowcy z innych miast, jakie straty poniósł Radom. Owszem, nie było takich strat jak w przypadku zniszczonej Warszawy, ale były ofiary śmiertelne - powiedział radny Marek Szary:

Prezydent Radomia Radosław Witkowski odpowiada, że sprawą reparacji powinien zająć Instytut Pamięci Narodowej. Dodał, że jest to także próba upolitycznienia samorządu. - Kolejny odcinek przenoszenie politycznego serialu z Warszawy do Radomia, tuż po wyborach w Niemczech. Tam 13 procent głosów dostało ugrupowanie, które stawia nacisk na gloryfikowanie żołnierzy Wermachtu. Jeśli rada Miejska będzie potrzebowała, czy IPN informacji, będziemy gtowi je udostępinić - powiedział prezydent Witkowski:

Przypomnijmy, że zgodnie z ekspertyzą Biura Analiz Sejmowych w sprawie reparacji wojennych, zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują od Niemiec roszczenia odszkodowawcze. Natomiast z opublikowanej wcześniej opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika, że polskie roszczenia reparacyjne są bezzasadne.