Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: 2 czerwca - błogosławieni męczennicy Sadok i Towarzysze
Dziś jest: 02 czerwca 2020

RADOM

Bohater odzyskał tożsamość

czwartek, 01 lutego 2018 22:05 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. ipn.gov.pl/prezydent.pl
Jakub Szczechowski

Wnuczka urodzonego w Radomiu żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza Stefana Komara odebrała dziś notę identyfikacyjną. Szczątki jej dziadka zostały odnalezione w trakcie prac ekshumacyjnych, prowadzonych przez IPN w miejscowości Pohost w gminie Dołhinów na Białorusi we wrześniu 2017 roku.

 

W Pałacu Prezydenckim odbyła się dziś uroczystość, podczas której wręczono noty identyfikacyjne rodzinom 22 ofiar totalitaryzmów. Ich szczątki zidentyfikował zespół naukowców pod przewodnictwem wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

– Do samego końca byli wierni złożonej przysiędze, walczyli o wolną i suwerenną Polskę. Przez akt pochówku nie przywracamy im godności – bo oni ją zawsze mieli – ale przywracamy godność Polsce. Wreszcie ich odnajdujemy, choć prawie 30 lat minęło, odkąd zrzuciliśmy okowy ustroju, który ich zamordował. Jakie mamy wobec nich zobowiązanie? Każdego dnia starać się budować taką Polskę, o jakiej oni marzyli: silną, suwerenną, niezależną, dumną – powiedział podczas uroczystości prezydent Polski Andrzej Duda.

W Pałacu Prezydencki zaprezentowane zostały portrety 22 bohaterów. – W tych twarzach, w losach tych osób, zawarta jest dramatyczna historia Polski w połowie XX wieku. Dzisiejsze święto jest zwycięstwem naszej pamięci. Nie możemy nie pamiętać, tu w tym miejscu Europy, w tej stolicy, gdzie tyle jest miejsc naznaczonych krwią naszych przodków – i to nie jest przenośnia – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Stefan Komar urodził się 15 grudnia 1904 r. w Radomiu. Był żołnierzem zawodowym Korpusu Ochrony Pogranicza. W 1929 r. pełnił służbę w 26 Batalionie KOP „Żytyń”, w 1931 r. został przeniesiony do 4 Szwadronu KOP „Niewirków”, w 1932 r. – do Batalionu KOP „Huszcza”, natomiast w 1934 r. – do Batalionu KOP „Budsław”, które to bataliony wchodziły w skład Brygady KOP „Wołyń”. W 1938 r. odbył kurs udoskonalający w Centralnej Szkole Podoficerskiej KOP dla podoficerów, który ukończył z wynikiem dobrym. W 1939 r. pełnił funkcję dowódcy strażnicy „Pohost” kompanii granicznej KOP „Dołhinów”. Po agresji sowieckiej we wrześniu 1939 strażnice kompanii były atakowane przez pododdziały 14 oddziału ochrony pogranicza NKWD. Żołnierze strażnicy „Pohost” podjęli walkę, w wyniku której poległ Stefan Komar.

źródło: ipn.gov.pl

Zapraszamy do nas: