Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

RADOM

Dzień Chorego w radomskim szpitalu

sobota, 10 lutego 2018 14:47 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Biskup Henryk Tomasik celebrował mszę świętą i odwiedził chorych w Zakładzie Opieki Długoterminowej radomskiego szpitala. To z okazji przypadającego jutro Dnia Chorego.

W mszy świętej wzięli udział chorzy z Zakładu Opieki Długoterminowej, ich licznie zgromadzone rodziny, a także pracownicy. Biskup Henryk Tomasik w homilii nawiązał do cudów z Lourdes.

- W dniu 11 lutego przeżywamy wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Dlatego już dzisiaj rozważamy te wydarzenia, które dokonały się, gdy Matka Boża objawiła się światu. Objawiła prawdę o swoim niepokalanym poczęciu. I także objawiła moc Chrystusa. Poprzez modlitwę Matki Najświętszej, przez Jej wstawiennictwo tam dokonywały się i dokonują się cuda. Cudowne uzdrowienia ciała, ale przede wszystkim uzdrowienia ducha ludzkiego. Ileż osób tam odzyskało wiarę, odnowiło swój kontakt z Chrystusem - mówił biskup radomski Henryk Tomasik.

Biskup Henryk Tomasik podziękował także pracownikom, którzy opiekują się chorymi i rodzinie, która przy nich czuwa.

- Dziękujemy w szczególny sposób tym, którzy pochylają się nad chorymi, śpiesząc im z pomocą. Realizują wówczas ten piękny wzór, który Chrystus pozostawił w swojej Ewangelii - przykład dobrego, miłosiernego samarytanina. Dziękujemy za wszystkich zatroskanych o naszych chorych, a naszych chorych prosimy w tym dniu, aby jeszcze mocniej popatrzyli na tajemnicę Chrystusa, który uświęcił każde ludzkie doświadczenie i zaprasza do tego, aby człowiek swoje trudne chwile łączył z ofiarą Chrystusa - mówił biskup Tomasik.

Wysłuchaj całą homilię biskupa Henryka Tomasika z okazji Dnia Chorego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym:

Tadeusz Kober od wielu lat opiekuje się chorymi jako pielęgniarz. Do jego codziennych zadań należy toaleta, wyżywienie i obserwacja stanu zdrowia. Jak sam podkreśla, obsługa pacjentów jest Zakładzie Opieki Długoterminowej na najwyższym poziomie.

- Najważniejszą rzeczą jest, jaką można sobie tutaj wyobrazić, to powiedzieć "nic się nie dzieje". Najważniejsza jest profilaktyka i umiejętne dostrzeżenie potrzeb na daną chwilę - mówi Tadeusz Kober.

Rodziny pacjentów oddziału nie kryły wzruszenia i wdzięczności za obecność biskupa Henryka Tomasika.

Biskup Henryk Tomasik pobłogosławił po mszy świętej wszystkich chorych oraz członków ich rodzin.

- Choroba jest bardzo bolesnym doświadczeniem dla człowieka, samotność także. Potrzebne są takie chwile, abyśmy podkreślili, że wiara ma wymiar społeczny, a chrześcijaństwo jest religią wspólnoty. Tym razem ze względu na Światowy Dzień Chorego gromadzimy się w naszych szpitalach, aby dziękować Panu Bogu za ludzi, którzy opiekują się chorymi, a dla chorych prosić o siłę i światło, które są potrzebne do przeżywania trudnych doświadczeń życiowych. Jestem bardzo wdzięczny za przygotowanie tego spotkania. To wymagało ogromu pracy, bo trzeba było tyle łóżek przewieźć, abyśmy mogli w jak najliczniejszej grupie uczestniczyć w tej mszy świętej. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy troszczą się o chorych, a chorym życzę siły i Bożego błogosławieństwa i mocy, aby trudne chwile przeżywać w łączności z ofiarą Chrystusa i pod opieką Matki Najświętszej - mówił biskup Henryk Tomasik.

Zgromadzeni otrzymali obrazki z okazji XXVI Światowego Dnia Chorego z fragmentem orędzia papieża Franciszka: "Zjednoczmy się wszyscy w modlitwie do Matki Pana, błagając usilnie, aby każdy członek Kościoła przeżywał z miłością powołanie do służby życiu i zdrowiu. Niech Dziewica Maryja wstawia się za tym XXVI Światowym Dniem Chorego; niech pomaga osobom chorym przeżywać swoje cierpienie w jedności z Panem Jezusem i niech wspera tych, którzy się nimi opiekują. Wszystkim - chorym, pracownikom służby zdrowia i wolontariuszom - udzielam z serca Błogosławieństwa Apostolskiego."