Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Piątek, 24 maja 2024

RADOM

Praca wre przy obwodnicy

środa, 02 października 2013 11:26 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Na pierwszym etapie budowy obwodnicy południowej zdecydowana większość robót jest już zakończona. Wkrótce mieszkańcy Prędocinka odetchną z ulgą, gdyż do swoich domów będą mogli dojechać bez przeszkód - i to zarówno samochodami, jak i autobusami. Obecnie trwa przebudowa skrzyżowania z aleją Grzecznarowskiego.

Południowa jest już gotowa - odbywa się nią ruch dwukierunkowy. Otwarty jest również łącznik z ulicą Radomskiego. Po ukończeniu trwających teraz robót na wlocie obwodnicy zostaną zainstalowane światła (słupki i wysięgniki już stoją) i wprowadzona docelowa organizacja ruchu. Na obu jezdniach od alei Grzecznarowskiego aż za nowy wiadukt na ulicy Wyścigowej są już krawężniki i wszystkie warstwy asfaltu. Drogowcy układają tam teraz opaski z kostki wzdłuż jezdni i betonowe korytka, mające za zadanie odprowadzać wodę. Ostatnia warstwa nawierzchni leży również na przebudowanym odcinku ulicy Wyścigowej i na prawie całej ulicy Armii Krajowej. Prawie całej, bo brakuje jej jeszcze na wysokości pętli autobusowej. Jednak i tam niebawem się ona pojawi - tym bardziej, że przed kilkoma dniami ułożone zostały brakujące krawężniki w okolicach skrzyżowania z ulicami Armii Ludowej i Staroopatowską. Na wspomnianej pętli też już niewiele brakuje do otwarcia. Nawierzchnia została tam wykonana z betonu, dzięki czemu pod ciężarem autobusów nie będą tworzyć się koleiny. Obecnie wokół pętli trwa układanie chodników z kostki. Profilowane są też skarpy i wyrównywane przyszłe trawniki.
Przy całym pierwszym etapie obwodnicy, czyli od alei Grzecznarowskiego do pętli autobusowej na Prędocinku nie ma jeszcze oświetlenia oraz oznakowania pionowego i poziomego. W październiku będzie to uzupełnione i wspomniane drogi zostaną oficjalnie udostępnione dla ruchu kołowego. Autobusy wrócą na swoje stałe przystanki na nowej pętli.
Przy tymczasowych przystankach na Prędocinku kontynuowane są prace przy budowie kładki dla pieszych. Część konstrukcji od strony Malczewa powstała już wcześniej, natomiast obecnie trwa betonowanie podpór pod pozostały fragment budowli. Właśnie dlatego tak ważne jest oddanie do użytku docelowej pętli, bo w miejscu obecnej będzie niebawem zjazd dla wózków i schody z kładki. Na ulicy Armii Ludowej zostanie wyznaczone przejście dla pieszych.
Zaawansowane roboty trwają też przy wiadukcie nad planowanym przedłużeniem ulicy Młodzianowskiej. Z obydwu stron budowane są mury oporowe. Między nimi powstają nasypy. Na kolejnym wiadukcie - przy skrzyżowaniu ulic Wiejskiej i Godowskiej - mostowcy przygotowują płytę do układania asfaltu. Nawierzchnia będzie układana także na dojazdach z obu stron. Na Potkanowie, w sąsiedztwie ciepłowni, są prowadzone roboty wykończeniowe. Profilowane są skarpy i urządzane trawniki wzdłuż ulicy Żelaznej. Na części z nich zdążyła nawet wyrosnąć trawa. Poza granicami Radomia są prowadzone prace ziemne. Przy trasie E77 w Kosowie widać już zarys przyszłego ronda. Powstaje ono obok istniejącej jezdni, więc na razie nie występują tam żadne poważne utrudnienia w ruchu kołowym.