Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Piątek, 24 maja 2024

RADOM

Radom wita Patrona

czwartek, 03 października 2013 13:01 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

3 października, w 555. rocznicę urodzin królewicza Kazimierza Jagiellończyka, do kościoła św. Jana Chrzciciela zostaną wprowadzone relikwie św. Kazimierza, patrona Radomia i diecezji.

Na uroczystości zapraszają Biskup Henryk Tomasik, Prezydent Andrzej Kosztowniak oraz proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela ks. Mirosław Nowak. Rozpoczną się one o godz. 16.00 przed Urzędem Miejskim, gdzie odbędzie się oficjalne wprowadzenie relikwiarza do miasta przez arcybiskupa wileńskiego Gintarasa Linasa Grušasa. Program przewiduje przeniesienie relikwii ulicą Żeromskiego do kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela. Na trasie przemarszu kolumny z relikwiarzem będą trzy stacje z postojami: przy ul. Moniuszki, przy kościele garnizonowym i przy kościele oo. Bernardynów. Zakończenie uroczystości odbędzie się w kościele św. Jana Chrzciciela przy ulicy Rwańskiej.
Pierwszy postój relikwiarza nastąpi przed Urzędem Miasta, gdzie odbywa się oficjalne wprowadzenie relikwiarza do miasta przez Abpa Wileńskiego. Powitania dokonają Bp Radomski oraz Prezydent Miasta w asyście Przewodniczącego Rady Miasta i Proboszcza Parafii Farnej. Po przemówieniach następuje powitanie Kazimierza Jagiellończyka (relikwii) przez wszystkie zgłoszone wcześniej podmioty świeckie. Kolejno następuje przejście do pierwszej stacji (drugi postój relikwiarza), której znakiem są „lilie". Ta zlokalizowana będzie na wysokości ulicy Moniuszki. Odpowiedzialni za organizację są wszyscy członkowie zakonów rycerskich, bractw, związków zawodowych i stowarzyszeń. Następna stacja usytuowana będzie w bramie prowadzącej do kościoła garnizonowego p.w. św. Stanisława Bp. Emblemat stacji to mitra książęca. Odpowiedzialni za organizację są przedstawiciele służb mundurowych. Stacja trzecia - kościół oo. Bernardynów, którą symbolizują: krzyż wraz z hymnem ku czci Matki Bożej: "Omni die dic Mariae...". Kolejna stacja jest przeznaczona dla oddania hołdu św. Kazimierzowi przez przedstawicieli życia konsekrowanego, świeckich zorganizowanych w ruchach i stowarzyszeniach religijnych. O 18:00 w w kościele św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza święta, której przewodniczyć będzie arcybiskup wileński Gintaras Linas Grušas, a na godzinę 19:00 zaplanowany jest koncert organowy.
Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji informuje, że w związku z procesją w godzinach 16:30-18:00 nastąpią zmiany w organizacji ruchu i objazdy dla autobusów komunikacji miejskiej. W godzinach tych będą obowiązywały następujące objazdy dla autobusów linii 1, 7, 8, 9 i 15:
- linia 1: Traugutta, Tochtermana, Podwalna, Narutowicza, Limanowskiego;
- linie 7 i 9: Traugutta, Tochtermana, Podwalna, Narutowicza, Limanowskiego, Reja, Malczewskiego;
- linie 8 i 15: Traugutta, Tochtermana, Podwalna, Narutowicza, Limanowskiego, Okulickiego.
Na trasach tych objazdów będą obowiązywały wszystkie przystanki. Będą też ustawione przystanki tymczasowe Tochtermana / Lekarska (w obu kierunkach, koło szpitala). Nieczynne będą natomiast przystanki Żeromskiego / Traugutta oraz Lekarska / Szpital.