Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Piątek, 24 maja 2024

RADOM

Nie bądź obojętny!

czwartek, 03 października 2013 13:50 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Jutro i w sobotę odbędzie się ogólnopolska zbiórka żywności ''Podziel się posiłkiem''. Dary będą zbierane w ponad 2,5 tys. sklepach w całej Polsce. W sumie 160 tys. dzieci cierpi codziennie z powodu niedożywienia.

W regionie radomskim akcję będzie koordynował Radomski Bank Żywności. Instytucja jest związkiem stowarzyszeń, w skład którego wchodzi m. in. Caritas Diecezji Radomskiej. W tym roku akcja prowadzona będzie w Radomiu, Belsku, Białobrzegach, Chynowie, Drzewicy, Grójcu, IłSy, Jasieńcu, Nowym Mieście n/Pilicą, Warce i Szydłowcu. Koordynator zbiórki Anna Głogowska mówi, że zarówno sklepy, w których zbierana będzie żywność, jak i punkty zbiórek na terenie sklepów będą odpowiednio oznakowane, wolontariusze będą posiadali specjalne identyfikatory. - Najbardziej potrzebne produkty, rekomendowane przez Banki Żywności to: olej, płatki śniadaniowe, gotowe dania dla dzieci, przetwory owocowe i rybne - wylicza Anna Głogowska.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Po zbiórce, produkty zostaną przekazane organizacjom, które na co dzień zajmują się dożywianiem dzieci. Są wśród nich szkoły, świetlice, domy dziecka, towarzystwa przyjaciół dzieci oraz stowarzyszenia pomagające dzieciom i młodzieży. W zeszłym roku podczas zbiórki Podziel się Posiłkiem, udało się zebrać aż 13,5 ton produktów spożywczych i przekazać je na rzecz niedożywionych dzieci z subregionu radomskiego.

Akcja ma charakter ogólnopolski i organizowana jest przez 31 Banków śywności w partnerstwie z firmą Danone w 2500 sklepów w całym kraju. W akcję zaangażowało się aż 35 tysięcy wolontariuszy w całej Polsce. Skala problemu niedożywienia dzieci w Polsce jest wciąż znaczna i w przypadku tylko dzieci uczących się w szkołach podstawowych stanowi 7,4 procent. Ogólnie w Polsce szacuje się, ze w 40 procent klas szkół podstawowych jest co najmniej 1 niedożywione dziecko. W sumie 160 tys. dzieci cierpi codziennie z powodu niedożywienia. Co więcej, wg badań 370 tys. dzieci nie odżywia się w sposób niezbędny dla ich prawidłowego rozwoju. Dzieci potrzebujące dożywiania mają problemy z nauką i gorzej sobie radzą w relacjach z rówieśnikami. Zbiórka Sywności to doskonała okazja, by pomóc takim dzieciom.