Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Sykstus II, papież i męczennik
Dziś jest: 07 sierpnia 2020

RADOM

Radomskie skrzydła w służbie Niepodległej

wtorek, 02 października 2018 16:00 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

W poniedziałek, 8 października w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbędzie się premiera dziewiątej już publikacji Rady Miejskiej. W tym roku - w związku ze stuleciem lotnictwa polskiego Rada przygotowała wydawnictwo "Radomskie skrzydła w służbie Niepodległej". Autorem książki jest radomski dziennikarz Dariusz Osiej.

Rada Miejska już od dziewięciu lat publikuje albumy, które w ciekawy sposób mają promować miasto. W tym roku, w związku z obchodzoną setną rocznicą lotnictwa polskiego - publikacja poświęcona jest właśnie lotnikom. "Radomskie skrzydła w służbie Niepodległej" poświęcona jest pamięci lotników, składa się z kilku części. Album rozpoczyna się rozdziałem poświęconym odzyskaniu przez Polskę niepodległości i t.zw. "Komitetowi Pięciu". Sporo miejsca w książce poświęcono również historii lotniska na radomskim Sadkowie. Dzięki zdjęciom i komentarzom umieszczonym w publikacji poznać można również konstruktora i wykładowcę - Tadeusza Sołtyka, dywizjon bombowy "ziemi mazowieckiej" 300, pierwszy radomski zespół akrobacyjny czy wojskową orkiesrtę z Sadkowa. Wiele stron poświęconych jest również pamięci lotników, którzy wystartowali i zginęli. Książka tłumaczona jest na język angielski i oprawiona fotografiami, które stanowią największą wartość publikacji. Wykonali je kpt. Adam Ginalski, Sławomir "Hesja" Krajniewski, Marcin Kucewicz oraz Dariusz Osiej.

- Mamy również zdjęcia z Instytutu Sikorskiego w Londynie, jest masa osób prywatnych, które udostępniły archiwalne fotografie. Niektóre fotografie było łatwo zdobyć, inne sprawiły nam wiele trudności - wyjaśnia autor publikacji - Dariusz Osiej:

- Nie wiedziałem, że w Radomiu mieliśmy tak znamienitych pilotów i podejrzewam, że wiele osób nie zdawało sobie z tego sprawy - mówi Dariusz Wójcik - przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu:

Publikacja "Radomskie skrzydła w służbie Niepodległej" wydana została nakładem dwóch tysięcy egzemplarzy. Kosztowała ona blisko 90 tysięcy złotych. W większości sfinansowana została przez Radę Miejską w Radomiu przy wsparciu prezydenta miasta oraz Fabryki Broni.

Zaproszenia na a premierę, które wymienić będzie można na wydawnictwo dostępne będą od środy, 3 października w Biurze Rady Miejskiej (Urząd Stanu Cywilnego ul Moniuszki 8, pokój nr 12). Uroczysta promocja książki w poniedziałek, 8 października w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu.

Zapraszamy do nas: