Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

RADOM

Zabawa dla ludzi - męczarnia dla zwierząt!

poniedziałek, 31 grudnia 2018 10:25 / Autor: Monika Nowakowska
foto:pixabay.com
Monika Nowakowska

Wystrzałowa noc przed Nami. Pamiętajmy jednak o naszych czworonogach. Ten wieczór – dla nas wyjątkowy i szampański, dla nich może być koszmarem ze względu na fajerwerki.

Huk petard u wielu z nich wywołuje panikę i zmusza do ucieczki na oślep. Tego dnia pracownicy schronisk mają mnóstwo pracy, bo to do nich zazwyczaj trafiają uciekinierzy, którzy nie mogą znaleźć drogi powrotnej do domu. Wiele zwierząt wpada pod samochód. Inne nie wytrzymują stresu wywołanego hukiem, a zabawa ludzi owocuje nerwicą i stanami lękowymi. Skutki mogą byc odczuwalne jeszcze przez wiele miesięcy. Jak postępować ze zwierzakami w noc sylwestrową podpowiada lekarz weterynarii Natalia Muranowicz:

Jeśli nie możemy zostać w domu, by wspierać je w trudnych chwilach, ważne jest stworzenie im możliwie dużego komfortu, aby jak najmniej odczuły stres związany z hałasem na zewnątrz. Warto szczelnie pozamykać wszystkie okna, spuścić żaluzje i pozostawić zwierzaka w jego ulubionym miejscu, razem z zabawkami i przysmakami. Dobrą praktyką jest również pozostawienie włączonej muzyki lub telewizora, które zagłuszą hałasy. Jeśli wiemy natomiast, że nasz pupil wyjątkowo źle znosi sylwestrową noc, warto wybrać się z nim wcześniej do weterynarza i poprosić o przepisanie środków uspokajających.

A jakie konsekwencje zdrowotne grożą naszym zwierzętom podczas sylwestra?

Warto wziąć pod uwagę rady lekarza weterynarii, by sprawić, aby ten wieczór minął przyjemnie, zarówno nam, jak i naszym pupilom.

Warto dodać, ze Radom dołączył do innych miast w Polsce i w tym roku zrezygnował z odpalania sztucznych ogni. Fajerwerki bez względu na miejsce możemy odpalać legalnie tylko dwa dni w roku – 31 grudnia i 1 stycznia.