Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

RADOM

Jak mądrze wesprzeć chorych na raka?

środa, 06 lutego 2019 13:33 / Autor: Beata Okulińska
Beata Okulińska

Życzliwość, umiejętna motywacja i praktyczna pomoc - tak możemy wesprzeć osoby chore na raka w trudnym czasie przechodzenia przez proces leczenia. O tym, jak rozmawiać z osobami chorymi i co warto dla nich zrobić, mówiła w rozmowie z Radiem Plus Radom Aleksandra Wiederek-Barańska, jedna z bohaterek książki "Niezwykłe dziewczyny" o młodych kobietach, które zachorowały na nowotwór.

- Kiedy usłyszymy diagnozę, ważne jest by wyrzucić z siebie złe emocje, które wtedy się pojawiają. Jeśli ktoś chce płakać, niech się wypłacze, jeśli chce krzyczeć, niech się wykrzyczy. Bliscy nie powinni tego chorym utrudniać. To dla nas bardzo ważne - mówi Aleksandra Wiederek-Barańska. - Ważne są też słowa otuchy, przekonanie naszych bliskich, że sobie poradzimy i ich zapewnienie, że będą przez cały czas z nami.

Gdy proces leczenia już się zacznie, istotne jest to, by pomóc chorym w prowadzeniu normalnego życia. - Ta normalność jest dla nas niezwykle ważna, nie chcemy by choroba nam zabierała to, co dotąd nam sprawiało przyjemność, cieszyło nas i stanowiło dla nas sens. Chcemy, w miarę możliwości, żyć tak jak przed chorobą. Dlatego jeśli dotąd na przykład wychodziliśmy z przyjaciółmi do kina, nadal chcemy z nimi chodzić na filmy - dodaje Aleksandra Wiederek-Barańska.

Jak podkreśla, w wielu przypadkach niezwykle ważna jest pomoc praktyczna. Mozliwość zostawienia z kimś dziecka, gdy trzeba jechać na chemię, podwiezienie do szpitala, odiwedziny, czasem zrobienie zwykłych zakupów może być dla chorego dużym odciążeniem i pozwolić mu przeznaczyć siły na leczenie, a nie przejmowanie się dodatkowymi problemami. 

Warto też pamiętać, że chory może mieć gorsze dni. Wtedy warto go odciagnąć choć na chwilę od myśli o chorobie i mądrze podnieść na duchu.

Posłuchaj rozmowy z Aleksandrą Wiederek-Barańską:

Rozmawiała Beata Okulińska.

W książce Agnieszki Witkowicz-Matolicz "Niezwykłe dziewczyny"  dziesięć młodych Polek odważnie i szczerze dzieli się z nami swoimi doświadczeniami przechodzenia przez chorobę nowotworową. Mówią, jak zareagowały, gdy usłyszały diagnozę, co było dla nich najtrudniejsze w trakcie leczenia, kto i w jaki sposób im pomagał, co ich motywowało do dalszej walki z chorobą i jak bardzo trudny czas leczenia zmienił ich życie i samo podejście do życia. W książce znalazły się także wywiady ze specjalistami, m.in. lekarzami onkologami i onkopsychologiem.

To jedna z pierwszych książek w Polsce, która w mądry sposób oswaja nas z chorobą nowotworową, pokazuje, że rak nie jest "wyrokiem", daje siłę i inspirację do poradzenia sobie z procesem leczenia. Dzięki wspaniałym bohaterkom możemy przekonać się, że leczenie onkologiczne nie jest "końcem świata" i da się przez nie przejść mimo, że nie zawsze bedzie łatwo. To książka, która pokazuje także, że chory w swojej chorobie nie jest sam i zawsze znajdzie się ktoś, kto mu pomoże. "Niezwykłe dziewczyny" przynoząi ogromną nadzieję chorym i wiarę, że wszystko będzie dobrze.