Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024

RADOM

Grypa wisi w powietrzu!

środa, 13 lutego 2019 12:36 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (Mojpe)
Weronika Chochoł

Od października do marca trwa sezon grypowy. Chociaż często bagatelizujemy tę chorobę, powikłania mogą być śmiertelne w skutkach. 

W ostatnich latach notuje się wzrost zachorowań na grypę. W sezonie grypowym 2014/2015 w Radomiu i powiecie radomskim na grypę zachorowało 25 tys. osób, w latach 2015/2016 56 tys osób, 2016/2017 - ponad 70 tys. osób, a 2017/2018 - 120 tys. osób. W trwającym obecnie sezonie grypowym od początku października ubiegłego roku do 7 lutego na grypę i infekcje grypopodobne zapadło około 47 tys. osób. Ponad 80 z nich w związki z infekcjami układu oddechowego i krążenia skierowanych zostało do szpitala. W ubiegłym sezonie z powodu grypy w całej Polsce zmarło 47 osób. 

Grypa jest poważną chorobą, chociaż często bagatelizujemy jej objawy. - To ostra choroba zakaźna, która rozpoczyna się nagle - w ciągu dwóch, trzech dni. Wśród objawów: ogólne złe samopoczucie, bóle mięśni, stawów, głowy czy ostry, suchy kaszel - wyjaśnia Lucyna Wiśniewska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu i dodaje - Te objawy są różne od symptomów przeziębienia: 

Na grypę narażeni są tak naprawdę wszyscy, przede wszystkim pracownicy służby zdrowia czy osoby starsze. łatwiej jest zachorować w dużym zbiorowisku, stąd częste zarażenia chociażby dzieci w przedszkolach, szkołach, na uczelniach, ale również pasażerowie komunikacji miejskiej. - Dlatego ważne jest dyskretne kichanie czy kasłanie, odpowiednia higiena, unikanie dużych zbiorowisk, odpowiedni ubiór - stosowny do temperatury, odpowiednia dieta zawierająca witaminę C. Stosować można również domowe metody - wyjaśnia Lucyna Wiśniewska: 

W przypadku zachorowania należy zostać w domu, wypocząć i wygrzać się - nie można brać leków na objawy przeziębienia czy grypy i iść do pracy - przestrzega Lucyna Wiśniewska: 

Wśród powikłań pogrypowych są przede wszystkim: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie ucha środkowego u małych dzieci. - Grypa to bardzo poważna wirusowa choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową i kontaktową. Przed jej groźnymi powikłaniami uchronić nas mogą szczepionki - alarmuje Małgorzata Gregorczyk - rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu. Wyszczepialność cały czas utrzymuje się jednak na bardzo niskim poziomie: 

Przeciwko grypie najlepiej jest szczepić się przed sezonem, można również zrobić to przed notowanym na styczeń - marzec szczytem zachorowalności.