Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: 10 kwietnia 2020

RADOM

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

wtorek, 23 kwietnia 2019 13:05 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (Free-Photos)
Weronika Chochoł

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO, którego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data wybrana została nieprzypadkowo. Tego dnia w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. 23 kwietnia przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia.

 Dlaczego lubimy czytać książki? Radomianie podają różne powody: 

 

Już dziś, 23 kwietnia o godz. 17.00 w filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Osiedlowej w Radomiu odbędzie się spotkanie "Kto czyta - żyje wielokrotnie. Kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany". Gośćmi spotkania będą radomscy pisarze: Grzegorz Bartos, Ewa Podsiadły-Natorska, Anna Liwinek i Adrian Szary, z którymi będzie można porozmawiać o książce i nie tylko. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Zapraszamy do nas: