Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

RADOM

Różowy apel Amazonek do wszystkich kobiet

piątek, 25 października 2019 18:51 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Po raz kolejny ulicami Radomia przeszedł Marsz Życia i Nadziei. "Szybka diagnoza daje szansę długoletniego przeżycia!" - przekonują.

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Nieprzypadkowo właśnie w tym miesiącu już od ponad dwudziestu lat. radomska grupa Amazonek wychodzi na ulice miasta, by nagłośnić problem - nie tyle samą chorobę, co konieczność prowadzenia działań edukacyjnych i profilaktycznych. Podczas marszu rozdają ulotki informacyjne, mówią o tym, jak ważne są regularne badania i świadomość tego, że rak to  n a p r a w d ę  nie wyrok. Z jednej strony ważne jest zwiększanie świadomości, a z drugiej - zmniejszanie lęku przed badaniami. - Szybka diagnoza daje szansę długoletniego przeżycia - to jest nasze przesłanie - mówi Bożena Grzybowska - prezes Stowarzyszenia Amazonek-Dana w Radomiu i dodaje: - Zawsze zachęcam kobiety do badań i tłumaczę: nie bójmy się. Jak zauważa Bożena Grzybowska, niektóre kobiety wychodzą z założenia, że lepiej się nie badać, żeby nie poznać diagnozy: 

Ewa Łokaj mastektomii poddała się rok temu. Jest najlepszym przykładem tego, że regularne badania i szybka diagnoza dają szanse na stuprocentowe wyleczenie: 

- Dzisiejszy marsz to wołanie do wszystkich kobiet z Radomia, że warto się badać. Nasze uczestnictwo w wydarzeniu to wyciągnięcie do nich ręki. Nie wszystkie kobiety są na tyle odważne, żeby pójść do lekarza, a warto - mówi Teresa Nowak:

Stowarzyszenie "Amazonki-Dana" powstało 23 lata temu z inicjatywy dr Danuty Krajewskiej z poradni chorób piersi i profilaktyki onkologicznej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego: - "Bębnienie" na okrągło o tej sprawie daje efekt - zauważa dr Danuta Krajewska. Mimo to, że po marszu do poradni zgłasza się więcej pacjentek, to zdaniem dr Krajewskiej cały czas kobiety są "zaściankowe: w tym względzie:

 

 Ogromną rolę we wczesnym wykryciu raka piersi odgrywa samobadanie. Na co zwracać uwagę podczas badania?

 

Celem Stowarzyszenia jest niesienie pomocy psychofizycznej, udzielanie praktycznego wsparcia kobietom po operacji, znalezienie motywacji powrotu do zdrowia oraz uzyskanie najlepszej jakości życia. Siedziba Amazonek-Dana mieści się w Radomiu przy ulicy Sandomierskiej 14. Więcej o Stowarzyszeniu przeczytać można tutaj

W piątkowym marszu udział wzięli przedstawiciele instytucji miejskich, radomscy społecznicy, społeczność Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała orkiestra Grandioso. 

Marszowi Życia i Nadziei medialnie patronowało Radio Plus Radom. 

Fot. Justyna Grzyb-Grzybowska, Weronika Chochoł