Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: NMP z góry Karmel - szkaplerz karmelitański
Dziś jest: 16 lipca 2020

RADOM

Noście go wysoko z dumą i pamięcią!

sobota, 09 listopada 2019 18:44 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Szkoły ZDZ im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu po raz pierwszy obchodziły Święto Niepodległości ze sztandarem bohaterskiego pułku, a właściwie jego wierną repliką.

Sztandar został przekazany przez Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków 72 Pułku Piechoty w Radomiu. To społecznicy zatroszczyli się o wykonanie wiernej repliki bardzo zniszczonego sztandaru, który znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego. - Wykonaliśmy tę replikę przez szacunek dla naszych ojców - żołnierzy tego pułku i dla umacniania historii i wiedzy o tym pułku. Szkoła jest najlepszym miejscem, gdzie ten sztandar będzie odpowiednio przechowywany i eksponowany - powiedział Andrzej Mędrzycki, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 72 Pułku Piechoty.

Podczas uroczystości w drzewiec sztandaru zostały wbite pamiątkowe gwoździe. - Wbite w drzewiec sztandaru gwoździe są uhonorowaniem tych, którzy nam pomogli w odtworzeniu tej repliki. Chodzi o pomoc finansową, ale również moralną, ale też pomoc w załatwieniu bardzo dokładnej fotokopii sztandaru, który znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego - powiedział Andrzej Chałubiński, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 72 Pułku Piechoty.

Noście go wysoko z dumą i pamięcią! - zwrócił się do uczniów Andrzej Mędrzycki, wręczając akt przekazania sztandaru.

- To dla nas wielkie wydarzenie. Pamiętamy o naszym patronie - żołnierzach 72 Pułku Piechoty w Radomiu. Cieszę się też, że są w Radomiu osoby i firmy, które kultywują pamięć o tych żołnierzach. Ten sztandar jest dla wielkim zobowiązaniem dla szkoły, która 3 lata temu przyjęła imię 72 Pułku Piechoty. Będziemy pielęgnować tę tradycję. Mamy salę tradycji w szkole, więc jestem przekonana o tym, że cała społeczność szkolna jak i społeczność Radomia będzie mogła zapoznać się z tę repliką - powiedziała Katarzyna Kołodziejska, dyrektor Szkół ZDZ w Radomiu.

 Uczniowie podzielili się z nami refleksją czym jest współcześnie patriotyzm i jak się może wyrażać.

Zapraszamy do nas: