Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: 23 stycznia 2020

Samorząd

Młodzi radni gotowi do działania

06 grudnia 2019, 11:44 / Autor: Krzysztof Chomicz
Krzysztof Chomicz

Samorząd Mazowsza powołał do życia nowy organ. 12 grudnia odbędzie się pierwsze posiedzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. 

Nowy organ samorządu to odpowiedź na szerokie zainteresowanie. Na 51 miejsc w sejmiku zgłosiło się 197 chętnych. - Cieszę się, że ta instytucja powstała.Trzeba się wsłuchiwać w głos młodych ludzi. Liczę na dobrą współpracę pomiędzy nimi a samorządem - mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza.

 

Wśród siedmiu reprezentantów naszego okręgu znalazło się trzech radnych i cztery radne. - Obecnie problemem jest to, że politycy bez względu na poglądy przykładają zbyt małą wagę do młodych. Oni natomiast przestają się angażować w życie społeczne. Chiałbym to zmienić - powiedział Antoni Gumiński, który będzie łączył obowiązki młodzieżowego radnego sejmiku województwa i rady miasta Radomia. 

"Nasi" radni wywodzą się z różnych części reginu radomskiego. Kacper Ośko i Antoni Gumiński reprezentują Radom, Nikola Dziuba Kozienice, Kacper Kaleta i Wiktoria Nowocień pochodzą z Szydowca a Julia Senator i Anastazja Stępień to odpowiednio radne z gminy Błędów i gminy Pionki. Uczniowie szkół średnich już angażują się w różne inicjatywy i mają wiele ciekawych pomysłów na działanie.  - Młodzi muszą zdać sobię sprawę z tego, że równierz mają głos. W sejmiku chciałabym zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne - zapowiedziała Julia Senator. 

Sejmik będzie działał zgodnie z podejściem „od problemu do rozwiązania". Jego głównym zadaniem będzie reprezentowanie interesów młodzieży, działanie na rzecz zwiększania udziału młodych ludzi w życiu publicznym, a także na rzecz integracji środowisk młodzieżowych. Młodzi radni będą opiniowali różnego rodzaju dokumenty i propozycje władz Mazowsza. Będą mogli również inicjować działania, odpowiadające na potrzeby i problemy młodych mieszkańców naszego regionu. Będą również brać udział w różnego rodzaju debatach i dyskusjach. - Powinniśmy działać od rozpoznania problemu do jego rozwiązania. Przede wszystkim musimy służyć społeczeństwu - mówila Wiktoria Nowocień. 

Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego rozpocznie pracę już 12 grudnia. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu, radni złożą ślubowanie. Wybiorą także przewodniczącego sejmiku, wiceprzewodniczących, sekretarza oraz członków komisji. 

Zapraszamy do nas: