Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jerzy, męczennik
Dziś jest: Środa, 24 kwietnia 2024

Wydarzenia

Nie mieli beztroskiej młodości - otrzymają spokojną starość

środa, 11 grudnia 2019 14:41 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Prawie 5 ton upominków, społeczność szkolna we współpracy ze służbami mundurowymi, 77 osób, które otrzymają świąteczną pomoc - w Zespole Szkół Zawodowych im. mjr. Henryka Hubala "Hubala" odbył się finał akcji "Paczka dla Bohatera". 

Akcja "Paczka dla Bohatera" to ogólnopolska inicjatywa, która narodziła się dziewięć lat temu. Społeczność "Hubala" do akcji włączyła się sześć lat temu. - Kiedy zaczynaliśmy, mieliśmy około tony produktów, w tym roku jest to już prawie pięć ton - mówi Justyna Bujek - koordynatorka projektu: 

Świąteczne paczki trafią do siedemdziesięciu siedmiu kombatantów z powiatu radomskiego. Do akcji włączyli się uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych "Hubala". Jak mówią, w ten sposób mogą podziękować osobom, które walczyły o wolność i sprawić, by ich święta były przyjemniejsze:

Akcję tradycyjnie wspierają służby mundurowe: policja, państwowa i ochotnicza straż pożarna, leśnicy i żołnierze. - Oni walczyli dla nas, dziś my walczymy dla nich - mówi bryg. Paweł Tuzinek - zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Radomiu, prezes oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Radomiu:

W akcję zaangażowali się również radomscy leśnicy. Marek Szary - zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zauważa, że kombatanci zasługują na pomoc i docenienie przez społeczeństwo. - Nasi bohaterowie musieli ukrywać się przed długie lata. Nie mieli możliwości chodzić do szkół, zdobywać awansów: 

- Paczki to wsparcie materialne, ale przede wszystkim wyraz pamięci i szacunku do kombatantów - mówi por. Tadeusz Adamczyk - prezes radomskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: 

Podczas uroczystego podsumowania akcji pamiątkowe odznaki Armii Krajowej z akcji "Burza" ustanowione przez generała broni Kazimierza Sosnowskiego Sił Zbrojnych na zachodzie w 1944 otrzymały osoby szczególnie zaangażowane w akcję. Wręczone zostały również pamiątkowe dyplomy.