Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: 23 stycznia 2020

RADOM

Łatwiejszy dostęp do książek dla osób niewidomych, niedowidzących i z niepełnosprawnościami

13 grudnia 2019, 13:43 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Specjalistyczne oprogramowanie powiększająco-udźwiękawiające i ubrajlawiające środowisko Windows, klawiatury z dużymi przyciskami o różnych kształtach, biurka przystosowane do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich - Czytelnia Książek i Czasopism oraz Czytelnia Internetowa zapraszają do skorzystania z udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Wyznaczone zostały również Pokoje Cichej Nauki. 

Zastrzyk gotówki nie tylko dla biblioteki

Stanowiska kosztowały ponad sto tysięcy. Bibliotekę udało się wyposażyć dzięki środkom unijnym. Dzięki projektowi  „Zintegrowany Program UTHRad” uczelnia pozyskała w sumie 4 miliony złotych. - Korzysta nie tylko Biblioteka, ale również inne wydziały - mówi Alicja Kogut - pełniąca obowiązki dyrektora Biblioteki Głównej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu:

Projekt „Zintegrowany Program UTHRad”, współfinansowany jest w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi

Dzięki wsparciu ze środków unijnych udało się wyposażyć Bibliotekę Główną Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w sprzęt najnowszej generacji, ułatwiający korzystanie z komputera oraz zasobów bibliotecznych.

W bibliotece utworzone zostały dwa stanowiska przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Czytelnicy mogą korzystać ze stanowisk komputerowych wyposażonych w zestaw komputerowy z dostępem do Internetu. Podłączone są do niego klawiatura z powiększonymi klawiszami BigKeys LX oraz specjalistyczna mysz komputerowa typu trackball. - To ułatwienie dla osób, które mają problem z wykonywaniem precyzyjnych ruchów - mówi Danuta Fałek - kierownik działu udostępniania w Bibliotece Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu: 

Stanowiska te wyposażone są ponadto w krzesła i stoliki regulowane przystosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo - dodaje Alicja Kogut - pełniąca obowiązki dyrektora Biblioteki: 

Stanowiska dostępne są w Czytelni Książek i Czasopism oraz Czytelni Internetowej. 

Dla niewidomych i słabowidzących

W Czytelni Książek i Czasopism otwarte zostały Pokoje Cichej Nauki. Znalazły się tam zestawy komputerowe wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie powiększająco-udźwiękawiające i ubrajlawiające środowisko Windows oraz oprogramowanie typu OCR Abby FineReader. Do zestawu podłączona jest specjalna klawiatura Dolphin, która posiada duże przyciski o różnych kształtach, linijka brajlowska oraz drukarka brajlowska. Dzięki temu ze stanowiska komputerowego korzystać mogą osoby niewidome. Nie brakuje również udogodnień dla osób słabowidzących. Te skorzystać mogą ze stacjonarnego powiększalnika, lup elektronicznych i optycznych, które powiększają tekst drukowany czy liniałów optycznych. O udogodnieniach opowiada Danuta Fałek:

Z Biblioteki oraz udogodnień korzystać mogą nie tylko studenci i pracownicy uczelni, ale wszyscy czytelnicy. 

Zapraszamy do nas: