Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Niedziela, 23 stycznia 2022

RADOM

"I szły pary po parach hucznie i wesoło...", czyli uczniowie "Katolika" ostatni raz ćwiczą poloneza

piątek, 03 stycznia 2020 19:14 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Poloneza na szesnaście par przygotowują uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Filipa Neri w Radomiu. Studniówka już w najbliższą sobotę, 4 stycznia. 

To będzie polonez na szesnaście par, uczniowie przez parkiet płynąć będą w rytm utworu Vangelisa "Conquest of Paradise" znanego z filmu "1492. Wyprawa do raju". Uczniów przygotowuje nauczycielka wychowania fizycznego w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym - Malgorzata Starck. Po raz pierwszy od wielu lat postanowiła wprowadzić zmianę, bowiem w latach poprzednich uczniowie tańczyli poloneza do melodii z filmu "Pan Tadeusz" autorstwa Wojciecha Kilara.

- Dla nauczycieli będzie to urozmaicenie, a uczniowie również będą zadowoleni - mówi Małgorzata Starck. - Jest trudniej, chwilkę nam zajęło zanim się przyzwyczailiśmy i zanim młodzież się przekonała. Pierwsze problemy na szczęście już za nami:

Nina Chodyń poloneza będzie tańczyć już po raz trzeci, jednak w tym roku będzie to taniec wyjątkowy. Potwierdza słowa trenerki i przekonuje, że chociaż czasu jest niewiele, uczniowie będą jeszcze dopracowywać taniec - chcą, by w sobotę wszystko wyszło perfekcyjnie:

Kacper Kusza chciałby poloneza mieć już za sobą. Jego zdaniem układ może sprawiać kłopoty, szczególnie wtedy, kiedy do "chodzenia" dochodzą dodatkowe figury. - Ten układ niewiele różni się od musztry, jedyna różnica jest taka, że podczas tańca w tle jest muzyka:

Marysia i Weronika są przekonane, że wszystko wypadnie tak, jak powinno, a polonez będzie piękniejszy od tego, którego znamy z "Pana Tadeusza". Uczennice opowiedziały również o swoich kreacjach i znanych od dawna przesądach studniówkowych: 

Studniówka uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego odbędzie się w najbliższą sobotę, 4 stycznia. Tego dnia bawić się będą również uczniowie m.in. VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego czy Zespołu Szkół Elektronicznych.