Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

Wydarzenia

Uniwersyteckie prawo wkracza do szkół średnich

piątek, 07 lutego 2020 20:40 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu dołączyły dziś do placówek pod patronatem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Uczniowie będą poszerzać swoją znajomość prawa, a część z nich może wkrótce zasilić szeregi studentów UTH.

W tym roku akademickim ruszył projekt "Klasa pod patronatem Wydziału Prawa i Administracji". - Celem tego projektu jest przede wszystkim popularyzacja wiedzy o kierunkach prawniczych, o prawie, administracji. Chcemy przybliżyć młodzieży, która będzie dokonywała wyboru, te kierunki, chcemy pokazać naszą ofertę, umożliwić młodzieży wzięcie udziału w różnych inicjatywach, które podejmujemy na uczelni - mówi dr hab. Joanna Smarż, prof. UTH Radom, dziekan Wydziału Prawa i Administracji.

 

Kadra wydziału odwiedza klasy pod patronatem z wykładami. Dotychczas młodzież mogła posłuchać m.in. o prawie żywnościowym, czy o prawie rodzinnym. Otwarte dla niej są także koła naukowe i organizacji studenckie na tym wydziale. Uczniowie będą również otrzymywać informacje o ofercie i rekrutacji na WPiA. 

W projekt zaangażowani są studenci. - Rolą studentów jest zachęcanie do podjęcia studiów na takim kierunku i wydziale. Wszyscy powinni mieć świadomość, że prawo otacza nas w każdym momencie życia, nawet w najmniejszych rzeczach, drobnostkach jak wyjście do sklepu czy poruszanie się po ulicy. Powinniśmy dlatego mieć przynajmniej minimalną wiedzę w tym zakresie - przekonuje Weronika Ścibor. - Nie raz słyszałam, że jestem szalona, że poszłam na prawo. Tak nie jest. Prawo rzeczywiście jest trudne, ale jeżeli ktoś to lubi, czuje i chce to robić, to uważam, że nie ma żadnych przeciwskazań - dodaje Paulina Wilczyńska.

 

Dziś w murach uczelni odbyło się spotkanie z uczniami szkół ZDZ, V LO im. R. Traugutta i X LO im. S. Konarskiego. Młodzież zapoznała się z ofertą dwóch wydziałów: Prawa i Administracji oraz  Ekonomii i Finansów. O zaletach studiowania na tych jednostkach mówili nie tylko dziekani, ale także studenci. Mgr Emilia Gulińska opowiedziała o osobistej drodze od uczennicy X LO przez studentkę UTH po pracownika naukowego Wydziału Prawa i Administracji. Jest ona koordynatorką patronatu nad LO im. S.Konarskiego.

 

Zaprezentowane zostały równieź koła naukowe. Uczestnicy wysłuchali także wykładu dra Tomasza Dąbrowskiego o zawodach prawniczych. Uczniowie klas, objętych patronatem uważają, że taka wiedza przyda im się w życiu, a niektórym także na drodze zawodowej.

 

Dyrektor szkół ZDZ Katarzyna Kołodziejska i dziekan Wydziału Prawa i Administracji Joanna Smarż podpisały dziś umowę partnerską. - W tym patronażu bierze udział liceum ogólnokształcące - klasy mundurowe: wojskowa i policyjna. Być może uczniowie naszego liceum będą zainteresowani kształceniem się później na wyższej uczelni i wybiorą nasz uniwersytet - powiedziała dyrektor Kołodziejska.

 

To już czwarta taka umowa, a zaplanowanych jest siedem.