Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: NMP z góry Karmel - szkaplerz karmelitański
Dziś jest: 16 lipca 2020

Samorząd

Zwiększono odstrzał dzików na Mazowszu

poniedziałek, 24 lutego 2020 14:28 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Wojewoda mazowiecki powoła zespół do zwalczania ASF, czyli Afrykańskiego Pomoru Świń.

Nosicielami tego wirusa są przede wszystkim dziki. Dlatego podjęto decyzję o dwukrotnym zwiększeniu odstrzału tych zwierząt na Mazowszu, z 5 tys. do 10 tys. sztuk. Wicewojewoda Artur Standowicz:

Poseł Dariusz Bąk, zastępca Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa dodał, że w życie weszła specustawa, która wyposażyła służby w możliwość interwencyjnego odstrzału dzików. Dodał, że ustawa wprowadza możliwość ukarania karą grzywny osób, które celowo utrudniają lub uniemożliwiają prowadzenie działań zwalczania choroby ASF:

Poseł Marek Suski poinformował, że od 28 lutego do 28 marca 2020 r. rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014-2020:

O premię może wystąpić rolnik posiadający gospodarstwo o areale powyżej 1 ha i wielkości ekonomicznej mniejszej niż 13 tys. euro. Zbigniew Sobieraj, zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:

W konferencji uczestniczyli m.in. poseł Andrzej Kosztowniak, Krzysztof Murawski, kierownik radomskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego i Agnieszka Pasek, kierownik biura powiatowego ARiMR w Radomiu.

Zapraszamy do nas: