Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Łaski Bożej              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Dąbrówka
Dziś jest: Piątek, 07 maja 2021

RADOM

10 elektrycznych autobusów już w Radomiu. Trwają testy

środa, 27 maj 2020 08:11 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: MZDiK
Elżbieta Warchoł

Nowa jakość w Radomiu. Na ulicach miasta testowanych jest 10 elektrycznych autobusów marki Solaris.

Do Radomia dotarło już 10 autobusów elektrycznych marki Solaris. Nowe pojazdy oraz towarzysząca im infrastruktura przechodzą testy i odbiory. Trwają równocześnie szkolenia kierowców. Solarisy będą od czerwca jeździły na linii 1 - informuje MZDiK.

Nowymi solarisami będzie mogło podróżować około 70 osób. Pojazdy są zaopatrzone w dodatkowe źródło energii. Nowością na skalę europejską jest fakt, że jest ono na gaz ziemny, a nie - jak to zwykle było w takich pojazdach - na olej napędowy. Solarisy zostały wyposażone w System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Nowością są kasowniki z ekranem dotykowym. Pierwszy kasownik od strony kabiny kierowcy jest też przystosowany do korzystania z kart płatniczych. W autobusach jest monitoring i gniazda USB. Diodowe wyświetlacze zewnętrzne świecą na biało, co zapewnia ich znacznie lepszą czytelność dla pasażerów. Wewnętrzne wyświetlacze za drugimi drzwiami będą natomiast wyświetlały informacje w kilku kolorach - zapowiada MZDiK.

Infrastruktura towarzysząca to 10 ładowarek na terenie zajezdni Żakowice i dwie pantografowe, które ustawiono na pętlach końcowych linii 1 na Południu i Gołębiowie I. Czas ładowania pojazdu na pętli to około 10 minut. Pozwoli to na przejechanie 80 kilometrów, zatem kolejne ładowanie odbędzie się po trzech albo nawet czterech kursach. Całkowity czas ładowania na terenie zajezdni to około 6 godzin - informuje MZDIk w Radomiu.

Za 10 elektrycznych autobusów z całą infrastrukturą ładującą miasto zapłaci prawie 32 miliony złotych.