Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

RADOM

Będzie rozbiórka budynku dawnej "Fabryki Broni"

poniedziałek, 27 lipca 2020 15:02 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Wikimedia Commons, Rafał T - fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0
Weronika Chochoł

- Budynku nie da się rewitalizować w inny sposób, niż postawienie nowego, nowoczesnego obiektu - z zachowaniem tradycji - mówi poseł Marek Suski. Agencja Rozwoju Przemysłu rozbierze dawny budynek Fabryki Broni. - Wesprzemy jak najlepszą inwestycję dla miasta - zapewnia Cezariusz Lesisz - prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.  

W ostatnim czasie w mediach pojawiały się spekulacje na temat tego, czy Agencja nie wycofała się z zapowiadanej modernizacji budynku Fabryki Broni. Dyskusje przecina prezes Agencji Rozwoju Przemysłu - Cezariusz Lesisz.

- Agencja potrzebowała trochę więcej czasu na analizę wszystkich elementów. Okazało się, że zanieczyszczenia są tak poważne, że najlepszym rozwiązaniem dla inwestycji i dla Radomia jest rozebranie tego budynku i zaproponowanie wspólnej nowej inwestycji z nowoczesnymi funkcjami: 

 

Rewitalizacja budynku Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu jest elementem realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Programu Fabryka. W ramach podjętych działań powstają nowoczesne biurowce dla centrów usług biznesowych. - Wszyscy są zgodni co do tego, że taki obiekt jest potrzebny. Żeby wybudować nowoczesny obiekt, trzeba zrobić podziemne garaże i wywieźć to wszystko, co tam jest. To wszystko jest zanieczyszczone chemikaliami - mówi poseł Marek Suski i przekonuje: - Jednym z warunków konkursu będzie nawiązywanie do historii dawnego budynku: 

 

Agencja Rozwoju Przemysłu planuje rozpisać konkurs na koncepcję architektoniczną nowego budynku.  - Chcemy powołać wspólny zespół ekspertów, razem z panem prezydentem - to nastąpi w ciągu najbliższych dni. Natomiast koncepcja rozwoju tego miejsca może być prowadzona równolegle z rozbiórką - dodaje prezes ARP Cezariusz Lesisz. 

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu, parlamentarzyści: Marek Suski i Anna Kwiecień oraz przewodniczącą Rady Miejskiej w Radomiu Kinga Bogusz To było bardzo dobre spotkanie. Jako miasto nadal deklarujemy chęć współpracy i wsparcie dla tego projekt - mówi prezydent Radosław Witkowski:

 

ARP nie ujawnia szczegółowego harmonogramu prac ani szacowanych kosztów. - To jest związane także z ta nową koncepcją, nie chciałbym teraz mówić o konkretnych liczbach. Deklaracja ARP jest taka, że wesprzemy jak najlepszą inwestycję dla miasta - zapewnia Cezariusz Lesisz.