Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

RADOM

W autobusach miejskich wciąż istnieje obowiązek zasłaniania ust i nosa!

poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:15 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: pixabay/Anestiev
Elżbieta Warchoł

Wprowadzony w kwietniu obowiązek zasłaniania dolnej części twarzy przez pasażerów autobusów wciąż obowiązuje!

Niestety, wiele osób - szczególnie młodych - ignoruje rządowe przepisy, czego dowodem są coraz liczniejsze skargi od podróżnych. Tymczasem liczba nowych zachorowań w Polsce rośnie ostatnio wyjątkowo szybko - informuje MZDiK w Radomiu. Pomimo tego, że 30 lipca dzienna liczba nowych zachorowań na koronawirusa w naszym kraju osiągnęła najwyższy poziom od początku pandemii, część osób mniej albo bardziej świadomie ignoruje to zagrożenie. Nie dopuszczają do siebie możliwości zarażenia, a czasami być może nawet nie wiedzą, że można tę chorobę przechodzić bez objawów, zarażając w tym czasie swoją rodzinę, przyjaciół i znajomych. Zasłanianie twarzy nie daje stuprocentowej pewności uniknięcia koronawirusa, ale na pewno przyczynia się do ograniczenia jego rozprzestrzeniania się - informuje MZDiK.

Wychodząc z domu wciąż należy pamiętać o zabieraniu ze sobą na przykład maseczki. Według wytycznych rządu, w sklepach, urzędach, kościołach, kinach, teatrach i innych tego typu obiektach są one wymagane. Dotyczy to także transportu publicznego! Przepisy nie zwalniają pasażerów z obowiązku zasłonięcia ust oraz nosa przed wejściem do autobusu! Maseczkę bądź chustkę można zdjąć ponownie dopiero po opuszczeniu pojazdu - informuje MZDiK.

W ostatnich dniach jest coraz więcej skarg od pasażerów, dotyczących tego, że wielu podróżnych łamie ten przepis. Czasami prowadzi to wręcz do niepotrzebnych awantur w pojazdach. My, jako organizator komunikacji miejskiej, nie mamy możliwości prawnej egzekwowania obowiązku zasłaniania ust i nosa przez pasażerów, więc skupiliśmy się na kampanii edukacyjno-informacyjnej. W okresach, gdy na przystankowych tablicach Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej oraz na dolnych paskach monitorów w autobusach nie ma akurat komunikatów o bieżących zmianach, które dotyczą tras linii lub rozkładów, emitowana jest informacja przypominająca o konieczności noszenia maseczek. Można o tym też przeczytać na kartkach naklejonych na drzwiach każdego pojazdu komunikacji miejskiej. Prawo do ukarania osób niestosujących się do przepisów mają natomiast służby mundurowe. Wskutek interwencji pasażerów zwróciliśmy się do Straży Miejskiej z prośbą o to, żeby - tak jak jest w innych miastach - zwrócili uwagę na problem.

W najbliższym czasie producent systemu informacji pasażerskiej ma dodatkowo nagrać komunikat głosowy. Będzie mógł uruchamiać go kierowca autobusu, jeżeli zauważy akurat konieczność przypomnienia o zasłanianiu ust i nosa - zapowiada MZDiK.