Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

RADOM

Radomskie obchody 100 rocznicy Cudu nad Wisłą

czwartek, 13 sierpnia 2020 12:14 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

15 sierpnia będziemy obchodzili 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej - Cudu nad Wisłą oraz Święto Wojska Polskiego. 

W Radomiu uroczystości potrwają od 14 do 16 sierpnia. W programie obchodów: W piątek, 14 sierpnia o godz. 18.00 Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska zaprasza na projekcje dwóch filmów związanych z wojną polsko - bolszewicką. Będzie można obejrzeć niemy film Ryszarda Bolesławskiego „Cud nad Wisłą” z roku 1921 oraz najnowszą produkcję Studia Filmowego Resursy „Twoje życie za moje życie" w reż. Elwiry Dzikowskiej. Film Bolesławskiego to dramat patriotyczny ilustrujący epizody wojny z bolszewicką Rosją. W roli głównej Jadwiga Smosarska - największa gwiazda kina polskiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Z kolei dokument Resursy opowiada o życiu i działalności Teresy Grodzińskiej - radomianki, harcerki i sanitariuszki, bohaterki wojny polsko-bolszewickiej, pierwszej kobiety odznaczonej Orderem Virtuti Militari. Obie projekcje zostaną poprzedzone merytorycznym wprowadzeniem. Wstęp wolny.

14 sierpnia o godz. 19.30 na dziedzińcu radomskiego ratusza (ul. Rynek 1), rozpocznie się wydarzenie przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie i Chorągiew Mazowiecką ZHP Hufiec Radom-Miasto. Z okazji 100. rocznicy utworzenia Armii Ochotniczej w Radomiu zostanie odsłonięta tablica „W hołdzie ochotnikom z Ziemi Radomskiej, a wśród nich przeszło 600 druhom radomskiej chorągwi harcerzy oraz druhnom pogotowia wojennego harcerek, którzy w chwili śmiertelnego zagrożenia Ojczyzny stanęli w szeregach Wojska Polskiego i służb pomocniczych do walki z bolszewickim najazdem”. Będzie można też obejrzeć wystawę „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920” oraz trzecią część filmu „Radomianie dla Niepodległej - Na polu chwały 1920”.

W sobotę, 15 sierpnia o godz. 10.00 Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków Żołnierzy 72 p.p. im. D. Czachowskiego zaprasza na uroczystość pod pomnikiem Żołnierzy 72 p.p. przy ul. Malczewskiego. Natomiast o godz. 12.00 w kościele garnizonowym rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego, po której na placu przed kościołem odczytany zostanie Apel Pamięci, a następnie przedstawiciele władz i służb mundurowych złożą kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

W niedzielę, 16 sierpnia w kościele farnym pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu podczas mszy św. o godz. 18.00 poświęcona zostanie tablica ku czci Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Wanda Malczewska herbu Tarnawa (1822 - 1896) pochodziła z rodu Malczewskich, do którego należał poeta Antoni Malczewski oraz jej bratanek, malarz Jacek Malczewski. Dzięki działalności patriotycznej (m.in. w czasie powstania styczniowego), społecznej i wychowawczej weszła do grona wybitnych radomian i Polaków. Była też mistyczką, która przewidziała wydarzenia 1920 roku. Na uroczystość zapraszają Kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu, Klub Inteligencji Katolickiej w Radomiu oraz Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum.