Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024

RADOM

Do szkoły tylko bez objawów infekcji, maseczki podczas przerw

wtorek, 18 sierpnia 2020 10:30 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (Victoria_Borodinova)
Weronika Chochoł

Częste mycie rąk, korzystanie jedynie z niezbędnych przedmiotów i brak objawów infekcji dróg oddechowych - Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało zestaw pytań i odpowiedzi zadawanych w związku z wrześniowym powrotem uczniów do szkół.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, że do szkoły może pójść uczeń bez objawów infekcji dróg oddechowych, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji domowej. Jeżeli ktoś z domowników przebywa n kwarantannie lub izolacji domowej, uczeń nie może przyjść do szkoły.

Każdy uczeń powinien również pamiętać o zachowaniu higieny - częstym myciu rąk, unikaniu dotykania oczu, nosa i ust - a także korzystania jedynie ze swoich przyborów. Resort apeluje, by w tornistrach uczniów znalazły się jedynie przedmioty niezbędne do nauki i spędzenia czasu w szkole - warto zrezygnować z niepotrzebnych przedmiotów.

MEN zaleca, by ograniczyć wchodzenie do szkoły osób trzecich. Rodzice lub opiekunowie mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej szkoły, jednak z zachowaniem środków ostrożności (dystans od pozostałych opiekunów oraz pracowników szkoły, zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk).

Resort zaleca (w miarę możliwości) taką organizację pracy szkoły i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły i ograniczy gromadzenie się uczniów (np. różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły, różne godziny przerw lub zajęć na boisku). Ważne jest również unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.

Ponadto obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Maseczki powinny być stosowane w przypadku niemożności zachowania dystansu np. w czasie przerw w miejscach wspólnie użytkowanych, o ile nie jest zachowane zróżnicowanie czasowe w prowadzeniu zajęć.

Uczeń w drodze do i ze szkoły musi być zabezpieczony w środki ochrony osobistej. Na terenie szkoły nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust. Może to robić dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa. Mydło, ciepłą wodę i płyn dezynfekujący będą zapewniały placówki.

Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy, które mogą sugerować chorobę zakaźną, w tym kaszel, temperaturę wskazującą na stan podgorączkowy lub gorączkę, powinien odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając minimum 2 m odległości od innych osób. Następnie powinien on niezwłocznie powiadomić rodziców o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.​​​​​

W przypadku stwierdzenia zakażenia u uczniów lub pracowników szkoły państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób narażonych. Wyniki dochodzenia epidemiologicznego decydują o zakresie dalszych działań.

Osoby, które spełniają kryteria bliskiego kontaktu (tzw. styczności) z osobą chorą lub zakażoną są obejmowane kwarantanną. Natomiast osoby, które miały kontakt o charakterze innym niż styczność są obejmowane nadzorem epidemiologicznym.

Osoby skierowane na kwarantannę ze względu na bliski kontakt z osobą zakażoną otrzymują poprzez aplikację telefoniczną zaproszenie na pobranie w 10 lub 11 dniu kwarantanny wymazu z nosogardła w mobilnym punkcie pobrań (drive thru).W przypadku osób, które ze względu na brak samochodu lub z innych powodów nie mogą skorzystać z tego rozwiązania, kwarantanna automatycznie zakończy się maksymalnie po 14 dniach bez wykonywania badań.

Natomiast w stosunku do osób, które nie były bezpośrednio narażone na kontakt ze źródłem zakażenia (nie były z osobą zakażoną w bliskim kontakcie), możliwe jest wykonanie badań przesiewowych.

Pytania dotyczące powrotu dzieci i młodzieży do szkół oraz odpowiedzi udzielone przez Ministerstwo znaleźć można tutaj.