Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Wolfgang, biskup
Dziś jest: Sobota, 31 października 2020

RADOM

Samorządowcy o przejęciu szpitali przez rząd

środa, 23 września 2020 11:25 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Prawo i Sprawiedliwość rozważa ujednolicenie struktury właścicielskiej szpitali. Krótko mówiąc, rząd planuje przenieść do wojewodów nadzór nad szpitalami. To około 250 placówek zarządzanych obecnie przez powiaty i kilkadziesiąt nadzorowanych przez marszałków. Zapytalismy samorządowców o ich zdanie na ten temat.

Starosta opoczyński Marcin Baranowski jest zdania, że to bardzo dobry pomysł. - Od lat sygnalizujemy problem finansowania służby zdrowia. Lecznice są w różnej kondycji finansowej, dlatego ich przejęcie przez wojewodów pozwoli naprawić tę sytuację - uważa starosta Baranowski:

Innego zdania jest Andrzej Jung, starosta kozienicki. Miejscowy samorząd prowadzi szpital w Kozienicach:

Za rządowym pomysłem opowiedział się starosta radomski Waldemar Trelka. Starostwo jest organem prowadzącym dwie lecznice: w Pionkach i Iłży:

Były marszałek Senatu, a obecnie senator i lekarz Stanisław Karczewski przekonywał w Bilansie Dnia, że trzeba "wreszcie uporządkować ważny fragment systemu opieki zdrowotnej".

Centralizacja szpitali ma również zapobiec ich prywatyzacji oraz zakończyć rywalizację pomiędzy szpitalami zarządzanymi przez różne podmioty.