Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

RADOM

Radomskie "Krwiodawstwo" apeluje do ozdrowieńców: Uratuj życie, oddaj osocze!

czwartek, 08 października 2020 09:50 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Już ponad 80 litrów osocza oddały osoby, które przechorowały COVID-19 lub bezobjawowo przeszły zakażenie koronawirusem. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu wciąż apeluje do ozdrowieńców o dzielenie się osoczem, które wspomaga leczenie zmagających się z COVID-19. 

Osocze mogą oddawać osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe. Apel wystosowany jest również do osób, które przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Potrzebne są wyniki badań świadczące o tym, że osoba chorowała i dwa wyniki ujemne, by mieć pewność, że jest już zdrowa.

Na apel mogą odpowiedzieć osoby w wieku od 18 do 60 roku życia, bez względu na płeć. Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Pobranie osocza przy użyciu separatora osoczowego polega na rozdzieleniu pobranej wstępnie krwi pełnej na część komórkową i osocze. Separator oddziela osocze od reszty krwi, która wraca do organizmu pacjenta.

Do tej pory w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa przeprowadzonych zostało 125 donacji po 640 ml, dzięki czemu udało się pozyskać w sumie 80 litrów osocza. Pobrano również 9 jednostek krwi pełnej, z której osocze jest odbierane. - Osocze od jednego dawcy trafia do jednego i pół pacjenta. Z krwi jedna porcja przeznaczana jest dla jednego pacjenta - wyjaśnia Krzysztof Radziejowski - lekarz i zastępca dyrektora w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu: 

Pobieranie osocza niewiele różni się od pobierania krwi. Trwa jedynie trochę dłużej - uspokaja Krzysztof Radziejowski: 

Aby oddać osocze należy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu telefonicznie (pod nr: 600 035 315 lub 500 754 538) albo drogą mailową (). W czasie rozmowy dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.

Do tej pory tylko w samym Radomiu i powiecie radomskim za ozdrowieńców uznano 1660 osób. 

Jednocześnie RCKiK w Radomiu prosi o oddawanie krwi. Stan zapasów krwi w większości utrzymuje się na poziomie niskim lub bardzo niskim: 

                        

Krew oddać może każdy zdrowy człowiek miedzy 18 a 65 rokiem życia. Od krwiodawcy pobiera się jednorazowo 450 ml krwi. Oddawanie krwi jest bezpieczne, wystarczy dobre przygotowanie: odpowiednia ilość snu, posiłek i dobra kondycja zdrowotna. RCKiK zapewnia, że droga dawcy oraz sama donacja przebiegają w ścisłym reżimie sanitarnym. Do budynku wpuszczana jest ograniczona liczba osób, krwiodawcy mają mierzona temperaturę, otrzymują nową maseczkę ochronną. Zobowiązani są również do wypełnienia ankiety dotyczącej ich stanu zdrowia.