Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maciej Apostoł              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jóźwików, Sarbice
Dziś jest: Piątek, 14 maja 2021

RADOM

"Kopernik" ma 90 lat! Preludium do obchodów rocznicy

niedziela, 11 października 2020 14:57 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Koncert talentów, wręczenie Nagrody Patrona Szkoły oraz obchody Dnia Edukacji Narodowej - tak społeczność I LO świętowała 90-lecie powstania szkoły. Obchody jubileuszu z powodu epidemii przeniesione zostały na przyszły rok, jednak 90-lecie nie mogło przejść bez echa. 

1 września 1930 roku przy Państwowym Gimnazjum Męskim im. Dr T. Chałubińskiego utworzono Oddziały Żeńskie, które zajmowały pomieszczenia przy ul. Długiej 18 (obecnie ul. Traugutta 51). Z pierwszego rocznika w 1933 roku maturę zdało 16 absolwentek. Działalność szkoły przerwał wybuch II wojny światowej, jednak staraniem Mieczysławy Pietrusiewicz zorganizowano tajne nauczanie na szczeblu szkół średnich Ogólnokształcących. III Gimnazjum i Liceum Żeńskie prowadzi tajne nauczanie w prywatnych domach w Radomiu i Garbatce, którym objęte było od 50 do 200 uczennic. W okresie tajnego nauczania tej szkoły pracowało łącznie 30 nauczycieli. Wszyscy okupacyjni maturzyści świadectwa dojrzałości odebrali w maju 1945 roku.

Natomiast w lutym 1945 Zarząd Miasta podjął decyzję o przekazaniu na potrzeby szkoły budynku byłego Rządowego Rosyjskiego Gimnazjum Żeńskiego (obecnie róg ulicy Żeromskiego i Traugutta). Szkoła natychmiast rozpoczęła swoją działalność prowadząc 4-letnie Gimnazjum i 2-letnie Liceum typu humanistycznego.

W ramach reorganizacji szkolnictwa licealnego w Radomiu szkoła otrzymała nazwę "I Liceum Ogólnokształcące". W roku szkolnym 1968/1969 szkoła przekształcona została z żeńskiej w koedukacyjną. 16 kwietnia nadano I LO imię Mikołaja Kopernika, wówczas szkoła otrzymała również sztandar. Odświętne stroje - togi i birety w kolorze czerwonym - dla najstarszych klas wprowadzone zostały w 2010 roku.

Oficjalne uroczystości związane z 90-leciem I Liceum Ogólnokształcącego przeniesione zostały na przyszły rok, jednak świątecznego akcentu nie zabrakło również w roku jubileuszu. W sali koncertowej zespołu Szkół Muzycznych odbył się koncert talentów "90 lat minęło" połączony z Dniem Edukacji Narodowej. W szkole muzycznej spotkała się niewielka część społeczności szkolnej jednak wszyscy mogli uczestniczyć w uroczystości za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

- "Kopernik"  to szkoła bardzo dobra, utalentowana, bezpieczna - wymienia Agnieszka Ścieglińska - dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Radomiu: 

W 1989 roku I LO ukończył ks. Arkadiusz Bieniek. - To, że szkła istnieje już od 90 lat to wysiłek grona pedagogicznego, pracowników, absolwentów i uczniów tej szkoły. Trzeba za nich dziękować Panu Bogu - mówi i wspomina historię związaną ze szturmówką ZSMP: 

- Panującą w szkole atmosferę i pomocnych nauczycieli ze wzruszeniem wspomina tegoroczny maturzysta Hubert Nagrodzki: 

Absolwentką "Kopernika" jest również dyrektor Agnieszka Ścieglińska: 

Podczas koncertu "90 lat minęło" nie zabrakło wspomnień, podziękowań, a także chwil zadumy poświęconej osobom związanym ze szkołą, które już odeszły. Uroczystość połączona została z obchodami Dnia Edukacji Narodowej i wręczeniem nagród prezydenta i dyrektora. Podczas uroczystości wręczona została również Nagroda Patrona Szkoły. Za niezwykłe zaangażowanie w życie szkoły otrzymał ją tegoroczny absolwent - Hubert Nagrodzki. 

Okolicznościowy grawer z okazji 90-lecia powstania I LO im Mikołaja Kopernika na ręce dyrektora szkoły wręczyła wiceprezydent Katarzyna Kalinowska: 

Zjazd Absolwentów z okazji 90-lecia szkoły zaplanowany jest na przyszły rok.