Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

RADOM

Dwulatek zamknięty w pralce - sąd obniżył kary sprawcom

wtorek, 17 listopada 2020 11:04 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com/Creativegen
Weronika Chochoł

Zdaniem sądu nie doszło do znęcania się nad dwulatkiem, a do pozbawienia go wolności. Zmiana kwalifikacji czynu spowodowała obniżenie ogłoszonych w ubiegłym roku wyroków kolejno do roku i ośmiu miesięcy pozbawienia wolności. 

Sprawa wyszła na jaw w sierpniu ubiegłego roku, kiedy do internetu trafił film, na którym widać przerażonego chłopca zamkniętego w pralce. Niespełna dwuletni Kacper płakał, próbował wydostać się z pralki. Ponadto dziecku był wkładany papieros do ust. Całe zdarzenie zostało zarejestrowane, na filmie słychać było płacz dziecka oraz rozbawienie mężczyzn. Po reakcji internautów film zniknął z sieci, jednak sprawą zainteresowała się policja.

Okazało się, że na pomysł wpadło dwóch mężczyzn w wieku 22 i 18 lat. 22-letni wówczas Tomasz K. był partnerem matki chłopca, natomiast 18-letni Adam B. ich znajomym. Oskarżeni nagrali film, kiedy pod nieobecność matki sprawowali opiekę nad dwulatkiem.

W listopadzie ubiegłego roku zapadł nieprawomocny wyrok w sprawie. Tomasz K. i Adam B. za fizyczne i psychiczne znęcanie się nad dzieckiem skazani zostali kolejno na 1,5 roku i na rok pozbawienia wolności. 

Rok później, 17 listopada 2020 V Wydział Karny Odwoławczy Sądu Okręgowego w Radomiu rozpoznał apelację prokuratora i obrońców oskarżonych. - Po przeprowadzeniu dowodu z łącznej opinii biegłego psychologa i psychiatry , sąd dokonał zmiany opisu czynu przypisanego oskarżonych. Sąd uznał, że zachowanie oskarżonych miało cechy nie znęcania się nad dzieckiem, ale pozbawienia go wolności, polegającego na tym, że krępując ruchy dziecku umieścili go na 9 sekund w pralce i nagrali z tego zdarzenia film - wyjaśnia sędzia Arkadiusz Guza - rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu: 

W związku ze zdarzeniem matce chłopca zostały ograniczone prawa rodzicielskie. - Kurator przeprowadził kilka wywiadów środowiskowych, których wyniki były pozytywne. W związku z tym, prawa rodzicielskie zostały kobiecie przywrócone - dodaje sędzia Arkadiusz Guza. 

Wyrok jest prawomocny.