Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Tomasz z Akwinu, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Czwartek, 28 stycznia 2021

RADOM

W Radomiu będzie działał bank tlenowy

czwartek, 26 listopada 2020 14:24 / Autor: Michał Kaczor
fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
Michał Kaczor

W Radomiu rusza dzisiaj tzw. bank tlenowy. Ma to być rezerwa butli z tlenem, gdyby w którymś szpitalu ich zabrakło.

Wojewoda Konstanty Radziwiłł poinformował na konferencji prasowej, że na terenie województwa mazowieckiego dzisiaj ruszają dwa tzw. „banki tlenowe”.

- Wiemy, że głównym lekiem stosowanym w chorobie COVID-19 jest tlen. W związku z tym w szpitalach zużywa się go wielokrotnie więcej, niż dotychczas. Zebraliśmy informacje o konieczności modernizacji systemów tlenowych w szpitalach mazowieckich. W 37 przypadkach sfinansujemy takie modernizacje. Jednocześnie, ponieważ jest niewielka liczba szpitali, które ciągle są oparte o dostarczanie do pacjentów tlenu z butli ze sprężonym gazem, to postanowiliśmy, że na terenie Mazowsza powstanie bank, rezerwa wojewody, jeśli chodzi o butle tlenowe – w Płocku i w Radomiu – powiedział wojewoda.

Banki tlenowe mają stanowić rezerwę na wypadek sytuacji kryzysowej i znajdą się w magazynach Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu i Płocku.

- Wszędzie tam, gdzie wystąpiłaby taka sytuacja, że będzie ostry kryzys tlenowy, to wówczas butle z tych baz będą w ciągu kilku godzin dostarczone do szpitali przez straż pożarną- tłumaczy wojewoda.

W obu miejscach ma być po 100 butli z tlenem.

- Uzyskujemy taką możliwość, żebyśmy mieli żelazną rezerwę na wypadek kryzysu i tylko w takich sytuacjach będziemy ich używać. One będą stały na miejscu wypełnione tlenem – powiedział Konstanty Radziwiłł.