Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Małgorzata Węgierska, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 18 stycznia 2021

RADOM

Szlak Pamięci Radomskich Żydów. Przybył kolejny punkt

czwartek, 14 stycznia 2021 09:16 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: UM Radom
Elżbieta Warchoł

„Brama getta w Radomiu - upamiętnienie” - to tytuł kolejnego projektu zrealizowanego z Budżetu Obywatelskiego. Była to inicjatywa jednego z radomian. Założeniem było symboliczne wskazanie miejsca, gdzie się ona znajdowała.

W pierwotnej wersji upamiętnienie bramy miało zostać zlokalizowane przy ulicy Wałowej. Po konsultacji z wnioskodawcą przedstawiono propozycję innej lokalizacji - informuje Urząd Miejski w Radomiu. Było to miejsce po drugim wejściu, istniejącym kiedyś na ulicy Szpitalnej. Przy ulicy Wałowej stoi już tablica SIM informująca o tamtejszej bramie getta, natomiast wejście od strony zachodniej jest znacznie mniej znane. Upamiętnienie zostało zaplanowane w granicach pasa drogowego, dlatego nadzór nad tą inwestycją zlecono Miejskiemu Zarządowi Dróg i Komunikacji.

Pomiędzy końcówką ulicy Szpitalnej a chodnikiem poprowadzonym na niewielkiej skarpie obok ulicy Limanowskiego została ułożona nowa nawierzchnia z kostki granitowej. Na środku tego terenu zamontowano podłużną płytę z napisem „Brama getta 1941-1942 Ghetto gate”. Obok niej stanęła tablica Systemu Informacji Miejskiej - kolejna na Szlaku Pamięci Radomskich Żydów. W trzech językach - polskim, angielskim i hebrajskim - opisano na niej, gdzie znajdowało się getto - informuje Urząd Miejski w Radomiu .